В интервю за „Нова Варна“ д-р Ирена Радева, началник на РУО – Варна, обясни процедурите, свързани с приема на украински деца в българските училища и детски градини.
„Има много ясни процедури, към които се насочват всички хора, които влизат в България в координационния център, който е изграден на територията на „Спортна зала“ във Варна. Има център на държавна агенция за бежанците, където всички родители могат да подадат заявление, за да получат статут за закрила или за бежанец. След това се генерира личен номер на чужденец, която процедура се случва много бързо, за да бъдем в тяхна помощ и подкрепа. С този номер следва украинските родители да дойдат при нас в Регионално управление на образованието, където аз ги насочвам към определено училище или детска градина.“, това съобщи за „Нова Варна“ д-р Ирена Радева.
„Съгласно наши наредби и по-точно наредба № 3 за прием на лица, търсещи и получили международна закрила, ние можем да осигурим обучение на учениците“, каза д-р Радева.
Повечето от тях за тръгнали без лични документи, заради това в училищата ще има комисии, които да определят нивото на знания, ще се прави препитване, за да се разбере в коя група или клас да отиде детето. Ще има и допълнително обучение по български език, така че да може да се осигури едно плавно навлизане в българската образователна система. В някои случаи ще се налага да има и преводачи.
„Разчитаме на неправителствени организации, където има много украинци, които знаят български. Имам информация, че са получени вече такива лични номера на чужденци през последните два дни , но все още при нас няма постъпило заявление. Идват да питат родители как става, ние обясняваме процедурата, няколко човека са идвали , но все още никой не е подал официално заявление. В много случаи украинците казват, че не желаят да получават статут на бежанец, но без това условие ние няма как да ги включим в образователната система“, допълни тя.
„Това е вид психологическа подкрепа, защото децата им ще се приобщят, ще контактуват с други деца, ще се откъснат от тази картина, която са оставили там. И това е важно за психичното им здраве“, заключи тя.
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment