Категории: България

Румен Радев: Настъпил е „златният час“ за спасението на българското здравеопазване

Реклама

Това са думите на българския президент по повод деня на здравето. По негови думи това може да се случи чрез целенасочени политики за инвестиции в хората. Според Радев здравната система в страната е натоварена с немалко проблеми и именно медицинските специалисти носят голямата отговорност да върнат доверието на хората

Дължим признателност и по-добра среда за работа на българските медици и здравни специалисти, които с висок морал, смелост и всеотдайност изпълняват своя свещен дълг да се борят за живота и здравето на българските граждани. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща с представители на съсловни организации в системата на здравеопазването и мениджъри на болници в Световния ден на здравето – 7 април.

Държавният глава подчерта, че здравната система в България е натоварена с немалко проблеми и именно медицинските специалисти носят голямата отговорност да върнат доверието на хората, а човекът да бъде поставен в центъра на системата и тя да работи в негова полза. По думите на президента, е настъпил „златният час“ за спасението на българското здравеопазване чрез целенасочени политики за инвестиции в хората – както за грижите за пациентите, така и за условията на труд и заплащане на здравните ни специалисти.

На срещата бяха обсъдени част от проблемите в системата на здравеопазването – недостатъчно финансиране, организационни трудности, пречки пред професионалното развитие, огромни неравенства в доходите. „Проблемите са много, за тях трябва да се води дебат в обществото и да бъдат поставени на най-високо ниво, за да може медицинското съсловие да се обедини и да излезе с ясно предложение за рационален модел на българското здравеопазване, в центъра на което наистина да бъде човекът“, посочи Румен Радев.

Президентът открои ниското заплащане, лошите условията на труд на много места, неравенствата в разпределението на финансовия ресурс в системата на здравеопазването, както и проблемите пред професионалното развитие, сред основните причини за дефицита на кадри в почти всички специалности. Затова, според държавния глава, са необходими целенасочени политики за задържане на медиците ни в страната и за обновление на лекарския състав. „След кризата с COVID-19 трябва да направим така, че медиците ни да имат необходимия социален статус, условия за работа и квалификация за високоблагородната обществена дейност, която изпълняват“, подчерта Румен Радев.

Румен Радев подчерта също така, че в обществото ни има амбиция за промяна на здравния модел, като за това могат да допринесат предвидените средства и проектите, разработени в Плана за възстановяване и устойчивост, който беше реализиран и усъвършенстван в значителна степен от служебното правителство. Фокусирането на тези проекти върху осигуряването на максимална достъпност на здравните грижи, професионалната реализация на младите лекари в България и за внедряването на съвременни технологии е съществена стъпка в тази насока. Създаването на система за спешна помощ по въздуха (HEMS), изграждане и оборудване на регионални центрове, в които да се предотврати инвалидизация на стабилизираните пациенти и изграждане на амбулатории за доболнична помощ в цялата страна, също ще допринесе за повишаване на качеството на здравните грижи.

Представителите на съсловните организации в сферата на здравеопазването посочиха, че най-големият капитал на системата са хората, които работят в нея и грижата и вниманието на държавата трябва да бъдат насочени към тях, но и към инвестиции в материално-техническата база и модерна апаратура от най-висок клас.

Кадровият дефицит беше откроен като един от най-големите проблеми на здравната ни система, който трябва да се анализира по региони, да има дългосрочно и устойчиво планиране и финансово обезпечаване. Откроена беше и важната роля на медицинските университети за създаването на висококвалифицирани кадри.

Обща беше позицията, че е необходима цялостна стратегия с ясни цели и приоритети, линеен времеви график с ясни отговорности на субектите и финансово обезпечаване. „Необходимо е да се подобри достъпът до здравни грижи и качеството и ефективността на лечението. Високият брой хоспитализации на глава от населението, високата смъртност и ниската продължителност на живота у нас изискват неотложни мерки и програми за преодоляване на негативните тенденции“, беше посочено още по време на разговора.

В срещата участваха д-р Иван Маджаров – председател на Български лекарски съюз, проф. д-р Красимир Иванов – председател на Асоциацията на университетските болници в България, д-р Неделчо Тотев – председател на Сдружението на общинските болници в България и директор на МБАЛ-Чирпан, д-р Васислав Петров – председател на Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“- Сливен, д-р Дечо Дечев – директор на УМБАЛ „Свети Иван Рилски“, проф. Иван Поромански – директор на УМБАЛСМ „Пирогов“, доц. Любомир Киров – председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, акад.проф.д-р Лъчезар Трайков, ректор на Медицински университет – София и Петя Недкова, представител на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Кола препречила пътя на друг автомобил в София: Слязъл маскиран с качулка и чрез насилие отмъкнал чанта със 120 000 лв.

От МВР съобщават, че трима мъже са били задържани за нападение и грабеж на голяма…

преди 7 часа

Има ли ръст на случаите на грип и други респираторни заболявания у нас?

Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…

преди 7 часа

Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск

Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…

преди 7 часа

Сигнал от читател: Куче е паднало в канала до Зоологическата градина във Варна

Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…

преди 7 часа

РЗИ-Варна съобщи за 519 регистрирани случая на ОРЗ за седмица

От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…

преди 8 часа

Ново проучване: 30 млн. души може да загинат от жестока смърт до 2100 г.

Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…

преди 8 часа