Категории: Любопитно

Учените откриха най-ранните записи за сиянието в древна китайска хроника (ВИДЕО)

Реклама

Изучаването на исторически записи може да помогне за моделирането на дългосрочни модели на променливостта на космическото време, казват учените
Изследователите са открили най-старата известна препратка към кандидат- аврора в небесно събитие, описано в древен китайски текст, датиран около 10-ти век пр.н.е., предаде independent.co.uk

Събитието за космическото време, описано наскоро в списанието Advances in Space Research , предхожда предишното най-старо споменаване на полярните сияния с около три века.

Полярните сияния са ивици червеникава или зеленикава светлина в небето, особено близо до северния или южния магнитен полюс, причинени от взаимодействието на заредени частици от слънцето с атоми в горните слоеве на атмосферата.

В новото изследване учени, включително Хисаши Хаякава, от университета в Нагоя в Япония , оценяват Бамбуковите анали ( Zhushu Jinian на мандарин), които описват историята на Китай от най-ранното легендарно време до времето на техния вероятен състав през 4-ти век пр.н.е. .

В текста, който съдържа случайни разкази за необичайни наблюдения в небето, изследователите разглеждат споменаването на „петцветна светлина“, видяна в северната част на небето в една нощ към края на царуването на крал Джао от Джоу династия.

Казват, че този текст вероятно е написан някъде през 977 г. пр. н. е. или 957 г. пр. н. е., но точната година е несигурна.

Изследователите установиха, че записът на „петцветната светлина“ съответства на голяма геомагнитна буря – явление, за което е известно, че причинява полярни сияния.

Известно е, че сиянието в средната ширина е достатъчно ярко, за да бъде видимо и може да представлява спектакъл от множество цветове, казаха учени, добавяйки, че по това време северният магнитен полюс на Земята е бил наклонен към евразийската страна, около 15 градуса. по-близо до централен Китай, отколкото в момента.
Така че изследователите смятат, че това сияние е могло да бъде видимо за наблюдатели в централен Китай в моменти на значителни магнитни смущения – което го прави най-ранният известен запис на полярно сияние от всяка точка на света.

Това ново откритие идва около две години след откриването на предишния най-ранен известен запис, когато беше установено, че няколко споменавания на кандидат-аврори са били изписани върху клинописни плочи от асирийски астрономи в периода 679-655 г. пр. н. е.
Те добавиха, че подобни проучвания, преразглеждащи исторически записи, могат да помогнат за моделирането на дългосрочни модели на променливостта на космическото време и слънчевата активност във времеви мащаби, вариращи от десетилетия до хилядолетия.

Разбирането на тези колебания може да помогне на обществата да се подготвят за бъдещи слънчеви изригвания с голям мащаб и нарушаването на технологичната инфраструктура, което те могат да причинят.

Превод и редакция: „Нова Варна“

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Протест на таксиметровите шофьори блокира много градове: Шествие има и във Варна

Таксиметрови шофьори от цяла България днес излизат на протест. Те се обявяват срещу поскъпването на…

преди 4 минути

Поредна кола изхвърча в подлез във Варна: Дрогиран мъж е бил зад волана

Вчера около 18:30 ч. автомобил влетя върху междинната площадка на подлез във Варна. До инцидента…

преди 10 минути

Днес спират тока на всички тези места във Варна и областта

От 20.11.2024 г. до 21.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни…

преди 19 минути

НИМХ обяви какви максимални температури да очакваме по Черноморието днес

Според прогнозата на НИМХ днес по Черноморието времето ще бъде слънчево. Там се очаква умерен,…

преди 3 часа

Утре е 20 ноември: Ето какъв църковен празник е

Утре (20 ноември) църквата почита св. Григорий Декаполит. Празникът е пропит с различни обичаи и…

преди 16 часа

Влак дерайлира на гара Димитровград-Север

Стана ясно, че товарен влак е дерайлирал на гара Димитровград-Север. Инцидентът се е случил около…

преди 17 часа