Категории: България

Асен Василев след Тристранния съвет: Становищата бяха разнопосочни

Реклама

КНСБ не подкрепи и трите обсъждани законопроекта за актуализация на бюджета, синдикатите недоволни, че не се планира ръст на заплатите, от Българската стопанска камара са притеснени, че липсват гаранции за продължаване на компенсациите за електроенергия за небитовите потребители

Правителството представи планираните промени в бюджета този следобед пред социалните партньори. Синдикатите и бизнеса имаха своите забележки към проекта. Според бизнеса е необходимо да се заложат енергийни помощи, които да продължат през следващите месеци. Синдикатите пък изразиха недоволството си от това, че в бюджета няма ръст на минималната и средната работна заплата. Освен това, парите за хората в държавния сектор не се увеличавали, отбелязва Нова телевизия.

Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев обясни, че проектът е свършен максимално добре и в него се акцентира върху 2 неща – борбата с инфлацията и увеличението на пенсиите.

„Бяха обсъдени трите законопроекта. Като цяло актуализацията включва антикризисните мерки, плюс актуализация на пенсиите, като бяха предвидени и данъчни облекчения. Становищата са разнопосочни”, заяви Василев след приключването на Тристранния съвет.

„От Българската стопанска камара изразихме становище по отношение на част от мерките за подкрепа на бизнеса. Това, което не видяхме в предложената актуализация за бюджета, е гаранция за продължаване на компенсациите за електроенергия за небитовите потребители”, подчерта от своя страна Станислав Попдончев.

„КНСБ не подкрепи и трите бюджета. Не виждаме политика на доходите. Няма и ръст на минималната заплата, няма предвиден ръст на доходите на хората в държавната сфера”, подчерта от своя страна Любослав Костов от КНСБ.

Очаква се проектът да бъде обсъден в МС, а по информация на NOVA след това ще бъде разгледан и от бюджетната комисия в НС в четвъртък.

Припомняме, че една от основните причини за актуализацията на бюджета е растящата инфлация. Вместо досегашните 5,6% се залага тя да е почти 12 на сто. Най-много растат цените на храните – 23,9%, следвани от горивата с почти 14 на сто и услугите.

С новата финансова рамка се въвеждат и редица мерки. Така например премахването на ДДС ставката за хляба ще намали приходите в хазната с 60,9 млн. лв. И обратното – връщането на ДДС за бира и вино ще донесе допълнителни 9,8 млн. лв. Компенсацията от 25 ст. за литър гориво, която ще важи до края на годината, ще струва 150 млн. лв. на бюджета.

По публикацията работи Полина Петрова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Преструктуриране в образованието: СУ “Климент Охридски” във Варна става основно училище

Днес във Варна се проведе заседание на ПК "Наука и образование", по време на което…

преди 10 часа

Великден в катедралния храм във Варна: Подробна програма на богослуженията

От Варненска и Великопреславска света митрополия обявиха програма на предстоящи богослужения през Страстната седмица и…

преди 10 часа

Пътуване за Великден: Как ще се движат автомобили и камиони през двата тунела на АМ “Хемус”?

Промени в движението през тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“: Великденско улеснение…

преди 10 часа

Двама мъже от Варна са задържани за дръзка кражба на злато и сребро в центъра на града

Двама мъже от Варна са привлечени към наказателна отговорност и са задържани за срок до…

преди 10 часа

Кметът има очаквания от “Холдинг Варна”

Днес се проведе брифинг на кмета Благомир Коцев във връзка с развитие по казуса с…

преди 10 часа

ЕС обмисля забрана на въглеродните влакна: Какво означава това за автомобилната индустрия?

Автомобилната индустрия пред ново предизвикателство: Европейският съюз е на път да забрани употребата на въглероден…

преди 10 часа