Учените казват, че новооткритите химикали може да са в състояние да проникнат в аерозол, предаде independent.co.uk
Учените откриха изцяло нов клас суперреактивни химически съединения в земната атмосфера, които според тях могат да повлияят както на човешкото здраве, така и на глобалния климат.
Изследването, публикувано в списание Science , документира за първи път образуването на така наречените триоксиди – изключително окислителни химически съединения с три кислородни атома, прикрепени един към друг.
„Това е, което постигнахме сега. Видът на съединенията, които открихме, е уникален по своята структура. И тъй като те са изключително окислителни, те най-вероятно носят множество ефекти, които все още не сме разкрили“, казва в изявление старшият автор на изследването Хенрик Грум Кьоргаард от университета в Копенхаген.
В новото изследване учените са показали, че хидротриоксидите, както са известни, са напълно нов клас химични съединения, които се образуват при атмосферни условия.
Хидротриоксидите са вид водороден полиоксид, като водата – съдържаща два водородни атома и един кислороден атом – е най-простият и най-разпространеният от този тип.
Водородният пероксид, съдържащ два водородни и два кислородни атома (H 2 O 2 ) и обикновено използван като белина, е друго такова химично съединение.
Хидротриоксидите – написани химически като ROOOH, като R е всяка свързана група, като въглерод – има три кислородни атома, прикрепени един към друг и са още по-реактивни.
Учените казват, че тези химикали се образуват по време на атмосферното разлагане на няколко известни и широко излъчени вещества, включително изопрен и диметилсулфид.
„Доста е важно, че сега можем да покажем чрез директно наблюдение, че тези съединения всъщност се образуват в атмосферата, че са изненадващо стабилни и че се образуват от почти всички химични съединения. Всички спекулации трябва да бъдат спрени“, каза Джинг Чен, докторант и втори автор на изследването.
Изследователите подозират, че продължителността на живота на хидротриоксидите в атмосферата варира от минути до часове.
Като цитират пример, учените казват, че изопренът – химикал, произведен от много форми на живот и основен компонент на естествения каучук – е едно от най-често отделяните органични съединения в атмосферата, което се превръща в тези триоксиди.
Казват, че приблизително 1% от целия освободен изопрен се превръща в хидротриоксиди.
Изследователите изчисляват, че концентрациите на ROOOH в атмосферата са „приблизително 10 милиона на кубичен cm“.
За сравнение, те казват, че OH радикалите, които са един от най-важните окислители в атмосферата, са в атмосферата при концентрации от около 1 милион радикали на кубичен cm3.
Те казват, че триоксидите също могат да проникнат в малки частици във въздуха, известни като аерозоли, и могат да бъдат достатъчно стабилни, за да реагират с много други съединения в атмосферата.
„Те най-вероятно ще влязат в аерозоли, където ще образуват нови съединения с нови ефекти. Лесно е да си представим, че в аерозолите се образуват нови вещества, които са вредни при вдишване. Но са необходими по-нататъшни изследвания, за да се справят с тези потенциални последици за здравето“.
Учените смятат, че има „висока вероятност“ този клас химикали да повлияе на количеството аерозоли, които се произвеждат, вероятно също да повлияе на климата.
„Тъй като слънчевата светлина се отразява и абсорбира от аерозоли, това засяга топлинния баланс на Земята – тоест съотношението на слънчевата светлина, която Земята поглъща и изпраща обратно в космоса. Когато аерозолите абсорбират вещества, те растат и допринасят за образуването на облаци, което се отразява и на климата на Земята“, обясни Ева Р Кьоргаард, друг съавтор на изследването.
Докато проучването предполага, че във въздуха може да има много химични съединения, които все още не са открити, изследователите казват, че не се притесняват от новото откритие.
„Тези съединения винаги са били наоколо, ние просто не знаехме за тях. Но фактът, че сега имаме доказателства, че съединенията се образуват и живеят за определен период от време, означава, че е възможно да се изследва по-целенасочено техния ефект и да се реагира, ако се окажат опасни“, обясни д-р Грум Кьоргаард.
„Всъщност, въздухът около нас е огромна плетеница от сложни химични реакции. Като изследователи трябва да запазим отворен ум, ако искаме да станем по-добри в намирането на решения“, заключи д-р Джинг Чен.
Превод и редакция: „Нова Варна“
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment