Категории: Любопитно

Черна дупка: Първа снимка на „чудовището“ от Млечния път

Реклама

Учени изследват огромната черна дупка, която живее в центъра на нашата галактика, изобразена за първи път

Известен като Стрелец A*, обектът е смайващите четири милиона пъти по-голяма от масата на нашето Слънце.

Представена е централна тъмна област, където се намира дупката, заобиколена от светлината, идваща от свръх загрят газ, ускорен от огромни гравитационни сили.
За мащаб, пръстенът има диаметър около 60 милиона км.

За да поставим това в контекст, Меркурий, най-вътрешната планета в нашата Слънчева система, орбитира между приблизително 40 милиона км и 70 милиона километра от Слънцето. За щастие, това чудовище е далеч, на около 26 000 светлинни години, така че няма възможност някога да изпаднем в някаква опасност, съобщават от bbc.com

Това е второто им подобно изображение, след като пуснаха през 2019 г. снимка на гигантската черна дупка в сърцето на друга галактика , наречена Messier 87 или M87 . Този обект беше повече от хиляда пъти по-голям с 6,5 милиарда пъти масата на нашето Слънце.

„Но това ново изображение е специално, защото е нашата свръхмасивна черна дупка“, каза проф. Хайно Фалке, един от европейските пионери зад проекта EHT.

Какво е черна дупка?
Черната дупка е област от пространството, където материята се е срутила в себе си Гравитационното привличане е толкова силно, че нищо, дори светлината, не може да избяга
Черните дупки ще се появят от експлозивната смърт на определени големи звезди Но някои са наистина огромни и са милиарди пъти по-голяма от масата на нашето Слънце Как са се образували тези чудовища – открити в центровете на галактиките – не е известно Но е ясно, че те зареждат галактиката с енергия и ще повлияят на нейната еволюция.

На разстояние от 26 000 светлинни години от Земята, Стрелец A*, или накратко Sgr A*, е малка точка на небето. Разпознаването на такава цел изисква невероятна резолюция. Трикът на EHT е техника, наречена интерферометрия с много дълга базова линия. По същество това съчетава мрежа от осем широко разположени радио антени, за да имитира телескоп с размерите на нашата планета.

Масата на черна дупка определя размера на нейния акреционен диск или емисионен пръстен . Дупката живее в централната депресия на яркостта . Неговата „повърхност“ се нарича хоризонт на събитията , границата, вътре в която дори светлинен лъч се огъва обратно върху себе си от кривината в пространство-времето. По-ярките участъци в акреционния диск са местата, където светлината придобива енергия, докато се движи към нас, и се казва, че е усилена с доплер

Това подреждане позволява на EHT да отреже ъгъл на небето, който се измерва в микро дъгови секунди. Дори тогава са необходими атомни часовници, интелигентни алгоритми и безброй часове суперкомпютри, за да се създаде изображение от няколко петабайта (1 PB се равнява на един милион гигабайта) събрани данни.

Начинът, по който черната дупка се огъва, или лещите, светлината означава, че няма нищо за виждане освен „сянка“, но блясъкът на материята, крещяща около тази тъмнина и разпръскваща се в кръг, известен като диск за натрупване. Ако сравните новото изображение с предишното на M87 , може да се чудите какво е различното. „Тъй като Стрелец A* е много по-малка черна дупка – тя е около хиляда пъти по-малка – нейната пръстенна структура се променя във времеви мащаби, които са хиляди пъти по-бързи“, обясни членът на екипа д-р Зири Юнси от University College London, Великобритания. „Много е динамичен. „Горещите точки“, които виждате на ринга, се движат от ден на ден.“

Това е много очевидно от симулациите, които екипът е създал на това, което бихте видели, ако по някакъв начин можете да се отведете до центъра на нашата галактика и да разгледате сцената с очи, чувствителни към радиочестотите.

Свръхзагрятият газ се движи около черната дупка със значителна част от скоростта на светлината (300 000 km/s, или около 190 000 мили в секунда). По-ярките региони вероятно са места, където материалът се движи към нас и където светлинното му излъчване се захранва или „доплерово усилено“, като следствие.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Проф. Рачев: Циклон над Адриатическо море ще оказва влияние на времето в България следващите дни

Според прогнозата на проф. Рачев обаче, има вероятност циклонът да подмине Източна България. Ноември го…

преди 11 минути

На пътя Бургас – Варна: Полицаи забелязаха криволичещ товарен автомобил. Шофьорът се оказа с 2,90 промила алкохол

От пресцентъра на ОДМВР - Бургас съобщават за медия "Нова Варна", че на пътя Бургас…

преди 31 минути

Възрастна жена беше блъсната в гръб от електрическа тротинетка в Бургас

Инцидентът се е случил вчера, докато бургазлийката се придвижвала от спирка на хотел "Аква" в…

преди 40 минути

Почитаме велик светец – лечител и покровител на децата: Много хора имат имен ден

Днес е 26 ноември. На този ден православната църквата почита паметта на Св. Стилиян Пафлагонийски,…

преди 47 минути

19-годишен се вряза с колата си в ограда: Возилото се преобърна по таван в двора на къща край Добрич

Зрелищна каскада край Добрич. Млад шофьор е преобърнал управляван от него автомобил в частен имот.…

преди 55 минути

Три ареста във Варна

Двама мъже на 41 и 66-годишна възраст са попаднали в полицейския арест за срок до…

преди един час