Категории: Любопитно

Каква е връзката на бързите движения на очите ни през нощта, със сънищата

Реклама

Това е първото проучване, което доказва, че бързите движения на очите по време на сън не са случайни. Проучването разглежда клетките с посока на главата в мозъците на мишки, които са неврони, които се задействат в мозъка във връзка с това накъде се насочва животното. След това изследователите сравняват посоките на посоката на спящата мишка с движенията на очите ѝ. Намерените клетки са подредени по време на REM сън, точно както правят, когато мишката е будна и се движи. Това предполага, че хората движат очите си по време на сън, за да се огледат в света на сънищата

Бързото движение на очите (REM) по време на сън озадачава учените, откакто за първи път е свързано със сънищата през 1953 г., но ново проучване е първото, което показва, че тези движения се оглеждат в света на сънищата, създаден от вашия мозък – а не произволни движения, както преди вярваше, предават dailymail.

Екип от изследователи от Калифорнийския университет в Сан Франциско изследва клетки с посока на главата в мозъците на мишки, които са неврони, които се задействат в мозъка във връзка с това накъде се е насочило животното и също се намират в няколко региона на човешкия мозък.

След сравняване на посоките на посоката на спящата мишка с движенията на очите й, резултатите показват, че клетките са точно подредени по време на REM сън, точно както правят, когато мишката е будна и се движи. Това означава, че човешките REM по време на сън пътуват по същия начин, по който погледът им се измества, когато са будни. Първите записи на сънища датират от 3100 г. пр.н.е., когато вавилонците гравирали и се опитвали да разтълкуват сънищата си върху каменни плочи.

Оттогава хората дълго са работили, за да разберат какво означават сънищата и как се формират. REM сън — което е съкращение от „бързо движение на очите“, характерна черта на това състояние – е един от етапите на съня. В тази фаза моделите на мозъчните вълни са подобни на тези, наблюдавани по време на будност и по време на които се преживяват сънища.

REM са дефинирани за първи път от Юджийн Асеринки, който по това време е бил студент, на когото се приписва първата лаборатория за изследване на съня, открила „бързите, резки, бинокулярно симетрични движения“.

Тази идея обаче е била само хипотеза, но новото изследване е първото, което предоставя солидни доказателства в подкрепа на теорията на Aserinksy.

Масимо Сканциани, старши автор на изследването, каза в изявление : „Показахме, че тези движения на очите не са случайни. Те са координирани с това, което се случва във виртуалния свят на мечтите на мишката.

„Тази работа ни дава поглед към протичащите когнитивни процеси в спящия мозък и в същото време разрешава пъзел, който предизвиква любопитството на учените от десетилетия.“

Екипът на Сканциани установи, че едни и същи части на мозъка – и има много от тях – координират както по време на сънуване, така и по време на будност, което придава достоверност на идеята, че сънищата са начин за интегриране на информация, събрана през целия ден.

Как тези области на мозъка работят заедно, за да произведат тази генеративна способност, е мистерията, която Сканциани планира да разкрие следващата.

„Важно е да разберем как мозъкът се актуализира въз основа на натрупания опит“, каза той.

„Разбирането на механизмите, които ни позволяват да координираме толкова много различни части на мозъка по време на сън, ще ни даде представа как тези преживявания стават част от нашите индивидуални модели за това какво представлява светът и как работи.“

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Наказват мъж, причинил смъртоносно ПТП в Добрич: Дете на 3 г. е излетяло през счупен прозорец и е починало

Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…

преди 15 минути

Откриха труп в автомобил във Варна

Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…

преди 41 минути

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…

преди 45 минути

ЕП одобри Илиана Иванова за български представител в Европейската сметна палата

Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…

преди един час

Пак пияни и дрогирани зад волана: Ето колко са заловени по родните пътища само за ден

От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…

преди един час

Тече кампания в подкрепа на пациенти с рядко и тежко нелечимо генетично заболяване

"Асоциация Муковисцидоза" стартира кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти рядкото…

преди един час