Категории: България

Шишков за наводнените села: Държавата ще помогне със средства и с интелектуален капацитет

Реклама

Това обясни министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков по повод наводнените Карловски села. Министър Шишков посочи, че всички институции които могат да помогнат, са се включили до момента

Днес кметът на Карлово Емил Кабаиванов и областният управител на Пловдив Ангел Стоев ще бъдат да заседанието на МС, за да се установи начин, по който ще бъдат изплатени средства на засегнатите от наводненията села и как ще бъдат възстановени. Държавата, както е помагала, ще помогне със средства и с капацитет като интелектуален потенциал. Това заяви в ефира на БНТ служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.

По думите му в момента всички институции, които могат да помогнат при разчистване на наводненията, помагат. Включила се е и държавната фирма „Автомагистрали“, и служители от толсистемата.

Шишков каза обаче, че в момента никой не може да направи сметката какви са щетите. Предстои голяма експертна работа и като възстановяване, и като строителство, проектиране и пълен анализ на ситуацията. На практика селата буквално се нуждаят от чисто нова инфраструктура в основната си част, каза той.

„Това, което видях в петък, не съм си представял, че мога да видя. Реката беше излязла в огромни количества от коритото си. На живо мога да уверя, че гледката беше още по-потресаваща. Важното е, че няма жертви“, каза той.

Сега максимално бързо трябва да се разчисти земната маса и дървеният материал по улиците и дворовете на хората. Следва много важен момент за възстановяване на инфраструктурата на тези села – 4 или 5 моста са паднали, улиците са в изключително тежко състояние. Няма вода. Една от причините за това е, че няма ток и когато се възстанови захранването, ще тръгнат и помпите. Но със сигурност ще има щети по водопроводната мрежа и ще трябва изключително внимателно да пускат водоподаването, защото ще има и течове, и трябва да се внимава да не се залеят отново селата, каза министърът.

Трябва да се направи оценка на щетите и проекти за възстановяване. По думите на министъра, когато има бедствие, може директно да се възлагат проекти за възстановяване. Да се строи и без строителни книжа в рамките на бедствието и след това в процеса на строителството да се създават и книжата. Законът го позволява точно заради такива случаи

Много важно е да се направи анализ за пропуските, но можем да го направим съвсем безпристрастно поради това, че служебният кабинет е от един месец. Най-важното е не да си прехвърлят институциите вината една на друга, а да се помогне на хората, каза той.

Има напредък за Акт 16, допълни Шишков.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времто днес по Черноморието

Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…

преди един час

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 15 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 15 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 15 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 16 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 18 часа