Категории: Любопитно

Ранното ставане и разходките. Тайната на щастливия ден

Реклама

Ранното събуждане и постоянните упражнения през целия ден могат да помогнат за ограничаване на депресивните симптоми и когнитивния спад, установява ново проучване. Изследователите също установиха, че по-последователната ежедневна активност е по-важна от действителната й интензивност. Събуждането преди 7 сутринта всеки ден и поддържането на редовен график е важно и в по-напреднала възраст. Експертите казват, че това може да се коригира, като се установи ежедневен график и се следва

Събуждането рано и поддържането на постоянна активност през целия ден може да подобри познавателната способност на човека и да го направи по-щастлив, установява ново проучване, съобщава dailymail.

Изследователи от Медицинския център на Университета в Питсбърг (UPMC) установиха, че възрастните възрастни, които се събуждат преди 7 часа сутринта и имат постоянна, редовна физическа активност всеки ден, имат по-добри резултати на когнитивните тестове и съобщават за по-ниски нива на депресия .

Интересното е, че проучването установи, че продължителността на упражненията има повече значение за здравето на мозъка, отколкото интензивността. Участниците, които преминават през интензивни упражнения за половин час до час всеки ден, виждат малка полза в сравнение с тези, които извършват лека дейност като ходене през голяма част от будните си часове.

Въпреки че упражненията отдавна са свързани с по-добрата когнитивна функция, проучването установява, че последователното упражняване и животът по по-редовен график може да бъде най-важният фактор от всички, когато става въпрос за поддържане на когнитивното здраве в напреднала възраст.

Изследователи, които публикуваха откритията си във вторник в JAMA Psychiatry , събраха данни от 1800 души на възраст над 65 години за проучването.

Всеки от тях беше оборудван с акселерометри, устройство, което можеше да засече движение и упражнения – в продължение на седем дни, за да проследи ежедневната им активност.

Участниците също попълниха анкети за ежедневното си настроение и също така записаха часа на събуждане всяка сутрин.

Те открили, че 37 процента от участниците стават рано сутрин – в 7 сутринта или по-рано – и остават относително активни през целия ден. Тази група също имаше последователни ежедневни процедури.

Тази група тества най-добре когнитивните изпити и също така е най-малко вероятно да докладва депресивни симптоми, когато е анкетирана.

„Много по-възрастни хора имаха стабилни модели: стават средно преди 7 сутринта и продължават; те остават активни около 15 часа всеки ден. Те също така са склонни да следват един и същ модел ден след ден“, каза в изявление д-р Стивън Смагула, асистент професор по психиатрия в UPMC.

„Ето и ето, същите тези възрастни бяха по-щастливи, по-малко депресирани и имаха по-добра когнитивна функция от другите участници.“

Една трета от участниците са имали последователни ежедневни процедури, но или са се събуждали по-късно през деня, или са си лягали по-рано.

В резултат на това те не постигнаха толкова добри резултати, колкото предишната група на когнитивните тестове и съобщиха за леко повишен риск от депресия.

Това е интересно откритие за изследователите, тъй като показва, че по-последователната активност през целия ден може да бъде по-ценна от интензивните упражнения всеки ден.

„Хората често смятат, че интензивността на активността е важна за здравето, но може да е по-важна продължителността на активността“, обясни Смагула. „Това е различен начин на мислене за дейността: може да не е необходимо да спринтирате или да бягате маратон, а просто да останете ангажирани с дейности през целия ден.“

Групата в най-зле бяха останалите 30 процента, които имаха непоследователни ежедневни модели и непостоянна физическа активност през целия ден. Тази група беше в най-зле, постигнала лоши резултати на когнитивните тестове, като същевременно беше почти най-вероятно да докладва депресивни симптоми. „Нашите открития предполагат, че нарушаването на модела на активност е много често и свързано със здравословни проблеми при по-възрастните хора“, продължи Смагула. „Връзката вероятно е двупосочна, така че добрата новина е, че смятаме, че прости промени – неща, които всеки може да опита – могат да възстановят редовните модели на активност и това може да подобри здравето.“

Той каза, че най-важният фактор за потенциално обръщане на ефектите, които може да има лоша рутина или непоследователен график, е да се разработи дневен план, за да останете активни, изпълнявайки забавни дейности.

„Повечето хора са наясно с важността на добрия сън и упражненията, но мисля, че това, което липсва в тази картина, е ежедневният или циркаден модел на активност“, каза Смагула.

„Да имаме за какво да се събуждаме всяка сутрин и да имаме пълен ден, който намирате за целенасочен и възнаграждаващ, може да е това, което е важно, за да спим добре през нощта и да остаряваме добре.“

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Утре е 20 ноември: Ето какъв църковен празник е

Утре (20 ноември) църквата почита св. Григорий Декаполит. Празникът е пропит с различни обичаи и…

преди 2 часа

Влак дерайлира на гара Димитровград-Север

Стана ясно, че товарен влак е дерайлирал на гара Димитровград-Север. Инцидентът се е случил около…

преди 2 часа

Лавров: Атаките срещу Русия с американски ракети е ескалация от страна на Запада

Припомняме, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън се съгласи да позволи на Украйна…

преди 3 часа

Русия започва да прави мобилни бомбоубежища, устойчиви на ядрено оръжие

Русия започна серийно производство на мобилни бомбоубежища, които могат да предпазват от различни видове заплахи,…

преди 3 часа

Военноморските сили унищожиха боеприпас, открит край Бургас

От Военноморските сили съобщават, че боеприпасът е бил открит в района на парк "Росенец", община…

преди 3 часа

Дете на 11 години почина в училище в столицата

Стана ясно, че днес (19 ноември, вторник) дете на 11-годишна възраст е починало в едно…

преди 3 часа