Категории: Любопитно

Връзката между мозъка и стомаха е причината да изпитваме желание за консумация на вредни храни

Реклама

Хората, които спазват диети може да се изкушат да обвинят езика си: трудно е да се устои на вкуса на масло или сладолед. Но нови изследвания, разкриха съвсем нова връзка между червата и мозъка, която стимулира желанието ни за мазнини. Учените, които са ги направили твърдят, че именно тази връзка е в основата на това силно желание

Учени от Колумбийския институт „Zuckerman“ разкриха, че мазнините, които ядем, задействат сигнал. Този сигнал се предава към мозъка и предизвиква желание за мазни храни. Публикувано в „Nature“, новото изследване повдига въпроса за възможността за намеса в тази връзка между червата и мозъка. С цел да се атакува масовото затлъстяване и прекомерната употреба на вредна храна, предават БГНЕС.

„Живеем в безпрецедентни времена, в които свръхконсумацията на мазнини и захари предизвиква епидемия от затлъстяване“, казва първият автор д-р Менгтонг Ли, постдокторант в лабораторията на д-р Чарлз Зукер от Института Zuckerman. „Ако искаме да контролираме неутолимото си желание за мазнини, трябва да погледнем към връзката между червата и мозъка.“

Изследователите откриват и подобна връзка със захарта. Глюкозата активира специфична чревно-мозъчна верига, която комуникира с мозъка при наличие на захар в стомаха. Безкалоричните изкуствени подсладители нямат този ефект, което вероятно обяснява защо диетичните газирани напитки могат да ни оставят с чувство на неудовлетвореност.

„Нашето изследване показва, че езикът казва на мозъка какво ни харесва, като вкус“, казва д-р Зукер. „Червата обаче казват на мозъка ни какво искаме.“

Д-р Ли искаше да проучи как мишките реагират на хранителните мазнини. Тя предложи на мишките бутилки с вода с разтворени мазнини и бутилки с вода, съдържащи сладки вещества, които не влияят на червата.

В продължение на няколко дни гризачите развиват силно предпочитание към водата с мазнини. Това предпочитание се формирало дори когато учените генетично модифицирали мишките, за да премахнат способността на животните да усещат вкус с помощта на езика си.

„Въпреки че животните не можеха да усещат вкуса на мазнините, те бяха принудени те ги консумираха“, казва д-р Цукер.

Изследователите стигат до заключението, че мазнините трябва да активират специфични мозъчни вериги, които управляват поведенческата реакция на животните към мазнините. За да потърси тази верига, д-р Ли измерва мозъчната активност на мишките, докато дава на животните мазнини. Невроните в една конкретна област на мозъчния ствол, каудалното ядро на соларния тракт (cNST), се активизират. Това беше интригуващо, защото cNST е замесен и в предпочитанието към захарта.

След като д-р Ли изследвания на червата, тя открива две групи клетки, които изпращат сигнали към блуждаещите неврони в отговор на мазнините.

„Едната група клетки функционира като общ сензор за основни хранителни вещества, като реагира не само на мазнини, но и на захари и аминокиселини“, казва д-р Ли. „Другата група реагира само на мазнини, като потенциално помага на мозъка да разграничи мазнините от други вещества в червата.“

След това д-р Ли направи още една важна крачка напред, като блокира дейността на тези клетки с помощта на лекарство. Изключването на сигналите от двете групи клетки попречи на блуждаещите неврони да реагират на мазнините в червата. След това тя използва генетични техники, за да деактивира или самите блуждаещи неврони, или невроните в cNST. И в двата случая мишката губи апетита си за мазнини.

„Тези интервенции потвърдиха, че всяка от тези биологични стъпки от червата до мозъка е от решаващо значение за реакцията на животните към мазнините“, каза д-р Ли. „Тези експерименти също така предоставят нови стратегии за промяна на мозъчния отговор към мазнините и евентуално на поведението към храната.“

Залогът е голям. От 1980 г. насам процентът на затлъстяване в световен мащаб почти се е удвоил. Днес близо половин милиард души страдат от диабет.

„Свръхконсумацията на евтини, силно преработени храни, богати на захар и мазнини, има опустошително въздействие върху човешкото здраве“, казва д-р Зукър. „Колкото по-добре разберем как тези храни превземат биологичните механизми, лежащи в основата на вкуса и оста черва-мозък, толкова повече възможности ще имаме да се намесим “.

По публикацията работи: Силвана Димитрова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

НИМХ обяви какви максимални температури да очакваме по Черноморието днес

Според прогнозата на НИМХ днес по Черноморието времето ще бъде слънчево. Там се очаква умерен,…

преди 27 минути

Утре е 20 ноември: Ето какъв църковен празник е

Утре (20 ноември) църквата почита св. Григорий Декаполит. Празникът е пропит с различни обичаи и…

преди 14 часа

Влак дерайлира на гара Димитровград-Север

Стана ясно, че товарен влак е дерайлирал на гара Димитровград-Север. Инцидентът се е случил около…

преди 14 часа

Лавров: Атаките срещу Русия с американски ракети е ескалация от страна на Запада

Припомняме, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън се съгласи да позволи на Украйна…

преди 15 часа

Русия започва да прави мобилни бомбоубежища, устойчиви на ядрено оръжие

Русия започна серийно производство на мобилни бомбоубежища, които могат да предпазват от различни видове заплахи,…

преди 15 часа

Военноморските сили унищожиха боеприпас, открит край Бургас

От Военноморските сили съобщават, че боеприпасът е бил открит в района на парк "Росенец", община…

преди 15 часа