Категории: Свят

Мрачни икономически перспективи пред Европа: Докога ще се обезценяват доходите ни?

Реклама

Темата коментират икономистите Кузман Илиев и Георги Вулджев. „В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев

Мрачни икономически перспективи пред Европа. Така икономисти виждат ситуацията, след като курсът на еврото се понижи до нов 20-годишен минимум.

„Европа е най-удареният континент от геополитическата ситуация. Икономическите перспективи са меко казани мрачни пред Европа”, коментира икономистът Кузман Илиев.

Той даде за пример Германия. „Моторът на европейската икономика – Германия, виждате в каква сложна ситуация е. Практически се навлиза в рецесия заради високите цени на енергоресурсите, заради множеството политики, които пречат на създаването на капацитет на производството. Като прибавите към това, че Федералният резерв е много по-смел във вдигането на лихвите, а капиталите отиват там, където са високите лихви – при долара, се получава тази глобална несигурност. Всичко тръгва към долара и той се засилва. А ЕЦБ се забави с вдигането на лихвите”, обясни Илиев.

Икономистът Георги Вулджев коментира, че това вече няма да е достатъчно, за да се стигнат предишните нива на валутния курс.

„Трябва да се изчистят икономическите проблеми. Според мен оптимистичният сценарий е да се запази този паритет. Но е възможно курсът да падне и под този паритет”, каза Вулджев.

Засилването на долара означава, че ще обеднеем още, обясни Кузман Илиев. „Ще внасяме чужди стоки по-скъпо. Търговията с храни и горива е в долари”, обясни Илиев.

„В близките няколко години може да се обезцени още еврото и да се изгуби още покупателна способност”, обясни Вулджев. „Досега проблемите на Еврозоната бяха свързани с държави като Италия и Гърция. За да не фалират, ЕЦБ трябваше да продължава да налива пари. Като погледнем в перспектива, не е сигурно дали и една Германия след 10 години няма да е в подобна ситуация”, коментира Вулджев.

Кузман Илиев обаче не съветва хората да обменят парите си в долари. „Конюнктурата е такава и доларът е по-силен. Но представете си, че войната спре и нещата се нормализират. По принцип пасивите ви, например ипотека, трябва да са във валутата, в която са ви доходите. Защото може да се обърне ситуацията”, обясни Илиев.

По публикацията работи: Станислава Гавазова

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Путин подари лъв, мечки и куп други житотни на Ким Чен Ун

Русия подари повече от 70 животни, включително африкански лъв и две кафяви мечки на зоопарк…

преди 2 часа

Екшън в Бургас: Мъж намушка приятелката си. 20 въоръжени полицаи нахлуха в жилището му

Голям екшън се е разиграл днес в град Бургас. Стана ясно, че мъж е намушкал…

преди 2 часа

Изваждат представителите на община Варна от Комисията по архитектура

Подкомисията, която трябва да създаде задание за частично изменение на Общия устройствен план на община…

преди 3 часа

Откриха невзривени боеприпаси в областите Русе и София

Специализирани екипи реагираха на сигнали за открити невзривени боеприпаси в областите Русе и София. Това…

преди 3 часа

Обсъждат реконструкция на ключово кръстовище във Варна: Ще се облекчи ли трафикът?

Обсъждат бъдеща реконструкция на кръстовището на бул. "Сливница" и ул. "Академик Андрей Сахаров", научи медия…

преди 3 часа

Във Варна наказват мъж, извършил грабеж над шестокласник

Наложиха ефективно наказание за 39-годишен, извършил грабеж над ученик във Варна. Това съобщават от Районен…

преди 3 часа