Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи се обърна към кандидатите за народни представители с дълго писмо. От БАПЗ алармираха за „критичното състояние на здравните грижи у нас“. По техни думи е наложително да се вземат спешни мерки
Публикуваме целият текст на обръщението, без редакторска намеса:
„УВАЖАЕМИ КАНДИДАТИ ЗА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
За пореден път Ви алармираме за критичното състояние на здравните грижи у нас, водещи до сериозен риск за националната сигурност на страната. Поради системното неглижиране на проблемите в здравеопазването, съсловието на професионалистите по здравни грижи стана заложник на партийни страсти и вождистки интереси. В същото време ние продължаваме да работим в условията на унизително отношение към труда ни и неадекватно заплащане. От началото на здравната реформа повече от 15 000 специалисти по здравни грижи напуснаха България. В същото време за оптималното функциониране на здравната ни система само за Варна и областта са необходими още 1000 специалисти – медицински сестри, акушерки, фелдшери/лекарски асистенти, рехабилитатори, медицински и рентгенови лаборанти. Повече от 80% от завършилите студенти в направление „Здравни грижи“ няма да упражняват професията си поради мизерно заплащане, неблагоприятни условия на труд, неуважение и прояви на насилие при изпълнение на служебния дълг, своеволия от страна на работодателите и липса на ясни критерии и стандарти за качествено изпълнение на здравните грижи, така необходими на българското общество.
Повече така не може!
оценена!
професии!
Не ни интересува:
БАПЗГ многократно е сигнализирала за проблемите чрез становища, декларации, отворени писма, позиции и призиви до отговорните институции и до медиите с конкретни искания за подобряване на условията на труд, на социалния статус, на възможностите за продължаващо обучение и кариерно развитие, както и за мерки за ограничаване на агресията срещу медици.
За да се спаси най-многобройното съсловие в системата на здравеопазването и да не се пречупи гръбнака й, ние настояваме за:
условия на труд, професионална квалификация и кариерно израстване;
Алармираме Ви, че средната възраст на нашите специалисти е нараснала от 48,27 години през 2001г. на 52,59 през 2021г. Нарастването на средната възраст, съчетано с намаляващия брой медицински сестри е критично. Почти 30% от работещите медицински сестри са над 60-годишна възраст. На други 31% от тях предстои да се пенсионират в следващите 10 години. Коефициентът на застаряване при медицинските сестри в България е 29,68%, което според класификацията на Едуард Росет означава, че сестринската работна сила е в ситуация на демографско застаряване.
Нашите приоритети:
Наложително е да се вземат спешни мерки за обръщане на тази негативна тенденция, за която алармираме години наред.
Дълго време чакахме обещани действия за промяна! Получихме
откъслечни решения, без ясна стратегия за подобряване на социалния и
професионалния ни статус. Буря от недоволство залива нашите структури и напрежението неминуемо ще се разрази в стачни действия.
С УВАЖЕНИЕ:
РАЙНА БОЯДЖИЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА РК НА БАПЗГ – ВАРНА“
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" обобщени резултати от специализираната полицейска операция…
Припомняме, че на 12 ноември около 00:20 ч. актьорът Димо Алексиев беше засечен да шофира…
Беше обявено поредно увеличение на заплатите на служителите в Европейската комисия (ЕК). То влиза в…
От пресцентъра на ОДМВР - София съобщават, че е открито тялото на мъж, обявен за…
В Административен съд – Варна са образувани над 40 дела по жалби на „Пазари“ ЕАД,…
От пресцентъра на Общински съвет - Варна съобщават, че групата на "Възраждане" е предложила обществените…
Leave a Comment