Съдът в Страсбург осъди България за откази за смяна на пола. Законодателството в страната ни все още не урежда подобна процедура
„Аз ще стана Емили по документи и ще осъдя България“, категорична е Емили, която мечтае не само да лети по магистралите, но и да се превърне в жена и по документи. Родена като момче, преди няколко години решава да смени панталона с рокля. Въпреки опитите, в крайна сметка не получава нов документ, съобщи Bulgaria on air.
„Процедурата за смяна на пола в България е много тежка и много проблемна. Аз водех дело в Плевен и то се провали естествено. На първо четене го спечелих, но прокуратурата и общината решиха да обжалват и съдът прие тяхното решение. Сега съм напът да осъдя България в Страсбург, за да спечеля делото си и да бъда официално по документи Емили и да живея нормален живот и да започна нормална работа“, разказва Емили.
Редица откази като този водят до осъждането на България от Европейския съд по правата на човека. А решението идва в момент, в който се очаква Гражданската колегия на Върховния касационен съд да постанови чаканото от две години тълкувателно решение по въпроса дали е допустима такава промяна.
„България е осъждана най-много пъти в Европейския съюз по този въпрос. Това дискриминира правата на транссексуалните. Те не могат да си намерят най-обикновена работа, има несъответствие в личните карти. Шефовете отказват да започне работа дори в обикновен магазин за хранителни стоки“, обяснява Мелиса Тихомир.
У нас понятието „пол“ според Конституцията следва да се разбира само в неговия биологичен смисъл.
„Аз не знам дали ЕС е наясно и тези либерали там, че има страни, в които няма закон – няма и да има. В Унгария как ще стане, или Македония. В България? – Абсурд. Започва смяна на документи, на нотариални актове, тази работа не е като „аз си отрязах това и сега ще ме пишете жена“. И те да са „добре – как да те пишем“, твърди актьорът Александър Дойнов.
България е осъдена да плати 7500 евро обезщетение на транссексуална жена. Въпреки това полът ѝ не е променен в личната карта. А мненията в обществото остават полярни.
„Да прави каквото иска – да се люби, както иска, не ме интересува. Но да сменят документи, да ни занимават всички. Освен това много полове, колко тоалетни трябва да има в един ресторант“ Едно време две – сега 20, а къде ще са масите“, чуди се Дойнов.
А ако българските институции решат да приемат Емили като жена, Тихомир няма да се превърне отново в Мелиса.
„Сега съм решил официално да съм Тихомир, за да може Емили, като си смени пола, за да можем да сключим брак между мъж и жена“, сподели Тихомир.
А дали това ще се случи или не, ще разберем скоро.
По публикацията работи: Станислава Гавазова
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment