След повече от 20 денонощия битка за живота на Стела от Търговище, лекарите от МБАЛ „Света Анна – Варна“ подготвят родилката за изписване.
Младата жена бе приета на 25 септември в Отделението по анестезиология, реанимация и интензивно лечение /ОАИЛ/ в изключително тежко състояние, с ДИК-синдром след Цезарово сечение, извършено по спешност в болницата в Търговище.
Няколко дни по-рано бременната в 34-а гестационна седмица жена, при която всичко до този момент протича гладко, е приета с много високо кръвно в болницата в Търговище. За няколко дни медиците овладяват състоянието, свалят кръвното и Стела напуска лечебното заведение. Още същата вечер обаче се връща в болницата, защото отново е с високо кръвно, но този път е и с болки и нарушено зрение. Ехографският преглед отчита частично отлепяне на плацентата, което налага спешно Цезарово сечение. Секциото преминава успешно, бебето е родено здраво, но мъничко, поради преждевременното раждане. След затварянето на оперативното поле обаче медиците установяват кървене. Отварят отново. Правят допълнителна интервенция, но отново започва масирано кървене.
„Колегите в Търговище са реагирали адекватно и професионално. Направен е и консулт с офталмолог. Приложени са най-модерните и признати в практиката медикаменти за овладяване на кървенето, но пациентката е развила ДИК-синдром, едно изключително тежко, животозастрашаващо усложнение “, коментира началникът н а ОАИЛ в МБАЛ „Света Анна – Варна“ д-р Валентин Власаков. В качеството си на национален консултант по анестезиология и реанимация той е повикан в Търговище.
Д-р Власаков взема решение за превеждането на родилката във варненската спешна болница. В линейката, между Търговище и Варна, Стела прави екламптичен гърч, който е овладян от анестезиолога, който я придружава.
„В нашата реанимация младата жена постъпи в много тежко състояние – с продължаващо кървене. Веднага я интубирахме и поехме на апаратна вентилация и продължихме с усилията да овладеем ситуацията. Благодарение на мощната вълна от кръводарители , Центърът по трансфузионна хематология успяваше да ни осигурява приоритетно нужните количества тромбоцити, прясна кръв и плазма. Положението се усложни с появата на бъбречна недостатъчност , което наложи да започнем с колегите от Клиниката по Хемодиализа спешна хемодиализа, която провеждахме ежедневно“, разказа началникът на ОАИЛ в МБАЛ „Света Анна – Варна“. Всеки ден състоянието се следеше от специалист – акушер-гинеколог, от Родилно отделение“, в хода на лечението бяха привлечени и други специалисти – невролог, кардиолог, рентгенолог, рехабилитатор“, обясни д-р Власаков.
Под грижата на лекарите медицинските сестри и санитарите, след около седмица Стела можеше да диша сама, след две прекратихме бъбречно-заместващата терапия а в последствие лечението пое Родилно Отделение .Така около месец след кризисната ситуация тя вече е на крака и очаква с нетърпение срещата с рожбата си.
Навръх Деня на Свети Иван Рилски Чудотворец – закрилникът на медиците, лекарите в МБАЛ „Света Анна – Варна“ се обединиха около становището, че Стела вече е готова да бъде изписана и да се посвети на майчинството.
МБАЛ „Света Анна – Варна“ практически функционира като лечебното заведение, което поема всички най-тежки случаи в Източна България.
Дни, след като Стела бе екстубирана, варненските медици поеха през нощта по спешност гражданин приведен за лечение пациент от силистренската болница. Мъжът е пострадал при ПТП, изпратен от Силистра със съмнения за луксация на шийни прешлени. В МБАЛ „Света Анна – Варна“ е установена руптура на бъбрек, който е отстранен в спешен режим, за да бъде спасен животът на пациента.