Досега най-старата sedaDNA, която беше намерена на Антарктида, датира отпреди около 650 000 години. Находката е открита съвсем случайно при други разкопки на 178 метра под морското дъно. Повечето от вече известните ДНК проби са от вида диатомеи и фитопланктон, който все още съществува в световните океани.
Учените все още не са изяснили към кой вид принадлежи новооткритата ДНК, въпреки че определено е от еукариот – което означава, че идва от животно, растение или гъби, а не от бактерия или вирус. „Фрагментите са най-старата автентифицирана морска седаДНК, открита до момента“, казва в изявление водещият автор на изследването Линда Армбрехт, изследовател в „Института за морски и антарктически изследвания“ към Университета на Тасмания в Австралия (отваря се в нов раздел), пише DailyMail.
Пробите са изключително добре запазени поради ниските температури, намалените концентрации на кислород и липсата на UV радиация, каза Армбрехт. Запис от морето Скопия показва че възможна причина за това е резкият ръст от диатомеи преди около 540 000 години когато Земята е била подложена на естествено затопляне Поради загубата на лед от покривката на Антарктида и покачващите се температури на океана вероятно са подхранвали бързия растеж и размножаване на диатомите, пишат изследователите в статията.
„Антарктида е един от най-уязвимите региони на изменението на климата на Земята, така че изучаването на миналите и настоящите реакции на тази полярна морска екосистема към промените в околната среда е спешен въпрос“, каза Армбрехт.
По публикацията работи: Велислава Велева