Гост в първия епизод на предаването „По пладне“, сезон 2, с водещ Сергей Петров, е арх. Максим Недков. Той, заедно с арх. Венцислава Недялкова и арх. Християн Петров, е един от основателите на VarnaSpaces. По време на разговора бяха засегнати теми като Крайбрежната алея на Варна, централната част на града и концепцията „15-минутен град“
Арх. Максим Недков разказа повече за организацията VarnaSpaces, целта и дейността й.
„Ние сме екип от архитекти, урбанисти, работещи за това да направим нашия град по-хубав, да подобрим градската среда, да направим по-добри връзките между институциите и гражданите и да работим за това гражданите да се чувстват част от тази машина на вземане на решения в града и гражданската енергия да бъде използвана, защото тя е много градивна“, обясни арх. Максим Недков.
След това той обясни кои са елементите на градската среда и какво означава да я подобрим.
По думите на арх. Недков колкото по-добре управляваме и поддържаме общите пространства в града, толкова по-голяма полза имаме от тях.
„Градската среда е това, което използваме заедно със съгражданите си“, посочи арх. Недков.
По негови думи качеството на една градска среда, дали тя е добра и лоша, се характеризира с това как се чувстваме в нея, дали се чувстваме безопасно, дали се чувстваме в хармония с околната среда или е твърде шумно, твърде ветровито, дали е чист въздуха, дали ни е приятно това, което виждаме около нас.
По време на разговора бе засегната и темата за Крайбрежната алея във Варна.
Бе коментиран въпросът дали има ползи за заведенията по Крайбрежната алея от това тя да бъде пешеходна или това ги ограничава и спира потока на клиенти.
„Аз съм категоричен, че всеки има полза от това алеята да бъде пешеходна и най-голяма полза имат предприемачите, които имат бизнес на това място. Сигурен съм, че и времето ще го покаже и още следващото лято ще се развие бизнесът“, посочи Недков.
„Част от алеята е била пешеходна досега винаги, където са Старите морски бани от 26-та година. След това от района на Първа буна започваше автомобилното движение. Всеки го е изживял този момент как на едното място няма свободна маса четвъртък, петък, събота вечер лятото, където е пешеходната част, а пък в другата автомобилна част последните 4-5 години едно по едно затварят заведенията и се преместват“, заяви Недков.
„Едно отдалечено пространство до Трета буна, където има няколко заведения в един оазис, в един остров, то функционира добре. То е пешеходно, без да има някаква активна връзка. То е много отцепено и пак тези заведения имат клиенти, работят добре и от няколко години не са си сменяли наемателите“, допълни той.
Арх. Недков си позволи и да даде и една прогноза. Той е сигурен в това, че специално участъкът между Рибарски плаж, Първа и Втора буна, ще бъде един от най-желаните за предприемачи и ще се изградят интересни нови обекти там.
След това бе коментирана и централната част на град Варна. Мнението на арх. Недков за централната част на града е, че тя е много пъстра и разполага с голямо богатство от най-различни сгради.
„Вярваме, че Варна има уникални, неповторими качества. Варна е един от външните градове за ЕС. Варна е бил такъв град още от времето на Римската империя – като една граница на цивилизацията и като една връзка с Ориента. Било е така и в края на Османската империя. И след като е бил новоосвободен града, затова просперира“, разказа арх. Недков.
„Аз не знам в колко други градове за 5 минути обход можеш да минеш през една католическа църква, една православна църква, една арменска църква, една джамия, две синагоги – сефарадска и ешкеназка, и сигурно пропускам доста други обекти“, добави той.
Арх. Максим Недков коментира и това как би могъл да се подобри обликът на цялостния изглед на сградите в централната част на Варна, имайки предвид множеството рекламни обекти, които добавят голяма доза разностилие в цялата картина.
Бе засегната и темата за концепцията „15-минутен град“ и какво означава тя.
„Това е много просто нещо. Когато изляза от входната си врата, наблизо на пешеходно разстояние да има всичко, от което имам първостепенна нужда. Това са не само супермаркети, детска градина или някакво заведение, но и място, където се чувствам добре. Не само да удовлетворя първостепенните си нужди, но да имам място, където с удоволствие бих се събрал с някой съсед или бих поканил някой да излезем да се разходим. когато в един град имаш такива точки, това много вдига качеството ти на живот“, каза арх. Недков.
Повече от разговора между водещия Сергей Петров и госта на „По пладне“ арх. Максим Недков, можете да чуете във видеото.
Проект „По пладне“ се реализира с финансовата подкрепа на община Варна чрез процедура за медийни проекти – конкурс 2022 г.
Според прогнозата на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) днес времето по Черноморието ще…
Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…
Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
Leave a Comment