Времето на екрана скочи от 162 минути/ден на 246 минути/ден по време на пандемията. Децата от 12 до 18 години са имали най-рязко увеличение на времето пред екрана. Промените в цялото общество, предизвикани от пандемията, са виновни за нарастването
Времето, което децата прекарват пред екраните всеки ден, скочи с повече от 50 процента по време на пандемията – еквивалентът на допълнителен час и двадесет минути. Изследователите сравняват използването на екрана между януари 2020 г. и март 2022 г., като разглеждат данни от 46 проучвания, включващи близо 30 000 деца в различни страни, пише dailymail.
Децата участници бяха на средна възраст девет години, но възрастта варираше от три до 18 години. Резултатите показаха, че времето пред екрана е скочило от базовото ниво от 162 минути на ден преди пандемията до 246 минути по време на пандемията.
Използването на цифрови устройства само по себе си не е рисковано, но немодерираното време пред екрана може да има дълготрайни ефекти върху психическото и физическото здраве на детето.
Предишни проучвания показват, че прекомерното време пред екрана може да причини физическо напрежение на очите и тялото, лишаване от сън и нарушени когнитивни способности. Прекарването на твърде много време на джаджи също е свързано с намалена физическа активност и нарастване на затлъстяването, както и с по-ниско самочувствие и лоши умения за социализация.
Блокирането и затварянето на училища в началото на 2020 г. засегна повече от 1,5 милиарда деца по света, промяна, която преобърна ежедневния им живот и системата на социални взаимодействия с техните връстници. Изследователи от Университета в Калгари, Изследователския институт на детската болница в Алберта и Университетския колеж в Дъблин събраха данни за използването на екрана от 46 проучвания, обхващащи от януари 2020 г. до 5 март 2022 г.
Изследователите казаха: „За да се справят с такива несравними смущения в нормалните условия на живот, много деца и семейства вероятно са използвали цифрови устройства, за да запълват времето си по време на пандемията. „Следователно се очаква увеличаване на времето на екрана на децата и юношите сред населението.“
Преди началото на пандемията децата прекарваха около 160 минути на ден на цифрови устройства. Децата на възраст от 12 до 18 години показват най-голямо увеличение на времето пред екрана с допълнителни 110 минути на ден.
Средното време, прекарано на персонални компютри и преносими устройства като смартфони, се е увеличило съответно с 46 и 44 минути на ден. Изследователите обвиниха рязкото покачване на факта, че повечето деца в тази възрастова група имат достъп до цифрови устройства като смартфони и персонални компютри, които да използват в и извън училищните условия.
„Тази констатация е в съответствие с наблюдението, че тъй като устройствата се превърнаха в централен компонент на ежедневния живот и взаимодействията по време на пандемията – както за работа, училищно обучение, учене, социализация и отдих – според съобщенията един на всеки 5 родители е купувал нови устройства за децата си, предимно компютри и преносими устройства“, казаха изследователите.
Хората в тази възрастова група вече са предразположени да прекарват голяма част от свободното си време пред екрани, където поддържат приятелства и осъществяват социални взаимодействия.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Утре ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време.…
Стана ясно, че катастрофа между тежкотоварни автомобили блокира движенито по автомагистрала „Марица“ в района на…
През първите дни от новата седмица времето ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Сутрин…
На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…
Днес на празникът на Св. Екатерина според традициите, рано сутринта стопанката на дома, която задължително…
Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…
Leave a Comment