Категории: Любопитно

Учени установиха: Политиците по цял свят живеят по-дълго от обикновените хора

Реклама

Според проведено проучване животът на политиците е по-дълъг от този на обикновените хора. Тези данни се извеждат на база 57 000 политици от 11 държави по света.

Учени установили, че политиците в цял свят имат по-големи шансове да живеят по-дълго от останалото население. Те анализирали данните от 57 хиляди политици от 11 страни, пише zdrave.to.

В края на 19-и и началото на 20-и век показателите за смъртност както за политиците, така и за обикновените хора били еднакви. Но в изминалия век продължителността на живота на политиците постепенно нараства, изпреварвайки тази при обикновените хора.

В днешно време разликата в очакваната продължителност на живота съставлява от 3 години в Швейцария, до 7 години в САЩ. Средностатистическият италианец има 2,2 пъти по-голяма вероятност да умре следващата година в сравнение с политиците на същата възраст и пол.

За Нова Зеландия този показател е 1,2 пъти. Според изследователите нарастващата продължителност на живота на политиците може би е свързана с множество фактори, в т.ч. с разликата в стандартите на медицинско обслужване и начина на живот (тютюнопушене, диета).

Политиците във всички страни получават значително по-висока заплата, отколкото останалите жители, което им дава очевидни преимущества от гледна точка на дълголетие и здраве. Учените обаче отбелязват, че много явно тази разлика започва да расте през 1980 г., а различията в очакваната продължителност да живота са започнали да се увеличават десетилетия по-рано.

Разбира се, не само политиците, а и богатите хора живеят по-дълго от средностатистическите жители и от по-бедните хора. Това твърдение се позовава на изследвания на американски учени, които проучили финансовото състояние на определен брой хора и нивото на смъртност сред тях след 24 години.

„Ние получихме убедителни доказателства за това, че съществува връзка между натрупването на богатство и очакваната продължителност на живота.

Обикновено братя и сестри от едно семейство преминават през подобен (близък, еднакъв) житейски опит и имат една биология“, казва авторът на разработката Ерик Файнгуд.

Учените не включват в това изследване хора със сериозни заболявания, тъй като именно това може да повлияе на способността им да печелят достатъчно средства, за да забогатеят.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Достигна ли българският туризъм нивата отпреди COVID пандемията?

Българският туризъм не е достигнал нивата отпреди COVID пандемията въпреки регистрираният ръст на посещения по…

преди 12 часа

Тир е аварирал край Кресненското дефиле: Образува се 10 км задръстване

Стана ясно, че тир е аварирал днес край Кресненското дефиле. Това е довело до задръстването…

преди 13 часа

Дъжд от голове на старта на новия сезон на АМФЛ-Варна

Квалификационните турнири, в които трябва да бъдат определени съставите на четирите лиги в новия 12-и…

преди 13 часа

Ето до какви заболявания може да доведе честата консумация на готова храна

Галина Рогожкина, ендокринолог в Скандинавския здравен център, заговори за здравословните проблеми, които може да причини…

преди 13 часа

Слабо земетресение в България

Слабо земетресение е било регистрирано днес на територията на България. Трусът е бил край Ихтиман.…

преди 14 часа

Двама души изгоряха при пожар в къща в България

Обгорените тела са били намерени под останките на изгоряла кирпичена къща. Все още се установява…

преди 14 часа