Категории: Любопитно

Пещерата Дяволското гърло е част от класацията за 100-те най-мистични места в света

Реклама

Класация на National Geographic, озаглавена „100 най-мистични места в света“, поставя българската пещера „Дяволското гърло“ на 42 позиция. Причината е все още неразкритата докрай загадка защо всеки предмет, който попадне в пещерната река, се загубва завинаги. Този феномен все още буди недоумение, макар да има различни предположения.

Удивителната българска пещера се намира в Западните Родопи, на 2,2 км от с. Триград, в живописния пролом на р. Триградска (Триградското ждрело), и на 24,5 км от град Девин.

Името на пещерата идва от формата на бившия вход (сега – изход), наподобяващ дяволска глава. Старото ѝ име е Клокотник и идва от чуващия се на входа на пещерата грохот от вода, пише Уикипедия. Другата теория за произхода на името на пещарата е че много деца са губили живота си в нея.

Първият опит за проникване в пещерата е направен през 1962 г. от Радостин Чомаков, Никола Корчев и Елена Пъдарева. Тримата алпинисти достигат до Голямата зала на пропастта, след което правят опит да продължат надолу по пътя на реката. Недостигът на екипировка, както и липсата на опит осуетяват по-нататъшното проникване в пропастта. Дяволското гърло е пропастна пещера която е формирана вследствие на пропадането на земните пластове. Основната ѝ част е заета от голяма зала, в която се намира най-високият подземен водопад на Балканския полуостров.

Пещерата се е получила от река, падаща под земята от 42 m височина, образувайки огромна зала, наречена „Бучащата зала“. Дължината ѝ е 110 m, ширината – 40 m, а височината ѝ достига до 35 m. Това е най-голямата зала в българските пещери след входната зала на Деветашката пещера. В пещерата се влиза през изкуствена галерия с дължина 150 m, през която се достига до основата на водното течение. Оттук 301 стъпала нагоре извеждат покрай подземния водопад през стария вход до повърхността. На близо 400 m от входа на „Дяволското гърло“ водите на подземнотечащата река се губят в сифон-галерия. Дължината на сифона е повече от 150 m, а след него по 60-метрова галерия подземната река напуска пещерата и излиза отново на повърхността през пещера.

В България се радваме на 33 от срещащите се в Европа 35 вида прилепи. Всички те са строго защитени от Закона за биологичното разнообразие на територията на цялата страна.

Дяволското гърло дава убежище на 4 вида прилепи, които обитават пещерата през различните сезони. Чрез наблюдения и улови с мрежи са установени.

С пещерата се свързват различни легенди. Най-популярната от тях е, че именно през „гърлото на дявола“ Орфей се спуска в подземното царство на Хадес, за да търси своята любима Евридика. Днес в пещерата има малък фонтан с фигурите на Орфей и Евридика, който посетителите превръщат в олтар на своите желания.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Историческа промяна в „Стани Богат“: Ще има нов жокер

Голяма промяна в любимото шоу на много хора в България. В "Стани богат" участниците вече…

преди 58 секунди

На 1 октомври ще има прекъсване на тока на тези места във Варна и областта

От 30.09.2024 г. до 04.10.2024 г. В периода 9:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни…

преди 15 минути

Млада жена е станала жертва на насилие от бившия си в Казанлък

Стана ясно, че 28-годишна жена е станала жертва на насилие от страна на бившия си…

преди 19 минути

Ще се радваме ли на топли и слънчеви дни и през октомври?

На фона на дъжда, студа и вятъра през последния ден, се питаме дойде ли наистина…

преди 26 минути

Товарен автомобил блъсна жена в Айтос: Тя е с опасност за живота

По данни от пресцентъра на ОДМВР-Бургас инцидентът се е случил на айтоския площад "Пазарен" На…

преди 34 минути

Пиян украинец катастрофира с колата си на пътя Бургас – Варна

От пресцентъра на ОДМВР-Бургас съобщават за медия "Нова Варна", че се е случил пътен инцидент…

преди 39 минути