Календарът „Стара Варна“ за 2023-та година, наречен „Мост през времето“, показва първите снимки на града. Беше представен в морската столица в едноименния музей.
В таз годишното издание на календара са поместени непубликувани фотографии на Варна от епохата на Княз Александър Първи Батенберг. Издател е Ламбрин Сотиров, варненският общественик и основател на музея „СТАРА ВАРНА“.
Това е 25-тото поредно издание на уникалния за града календар. За него Сотиров разказа, че снимките са направени в епохата на първите фотоапарати, появили се във Варна, в края на 19-ти век. Една част от тях са правени от хора, които вече са притежавали фотоапарати, а други са на първите професионални фотографи във Варна.
„В тези снимки виждаме една екзотика, която по-късно започва да убягва от обективите – екзотиката на Стара Варна, която е едно- и двуетажна, много рядко на три етажа“, отбеляза Сотиров. Заглавната снимка на календара е на фотографа Хаджолян, представяща изглед към Варна от кулата на градския часовник, отбеляза при представянето днес Ламбрин Сотиров. Той уточни, че годината на идването на фотографията в града не е съвсем ясна, но е около 1886 – 1888 г.
Календарът „Мост през времето“ започва със снимка на едновремешния мост над река Варна, съществувал до края на 19-ти век. Над същата река е построен днешният бул. „Девня“, посочи Ламбрин Сотиров.
В изданието за 2023 г. могат да се видят още два изгледа на ул. „Преславска“ (днес ул. „Преслав“). „Наричам тази улица „улицата на парите“ – най-богатата и бързо развиваща се улица на Варна по онова време. Надолу „тече“ житото на Добруджа, а нагоре стоки от цял свят. Тук са първите офиси, първото кафене със столове и по тази улица минава първият автомобил“, отбеляза Ламбрин Сотиров.
Някои от месеците в календара са илюстрирани с изгледи от някогашната градската чешма в центъра, на чието място е построен театъра. Поместена е снимка и от посрещането на парахода „Варна“ на Морска гара, както и на месарската чаршия, и на работилница за писани каруци, разказа още издателят на календара.
Освен снимки от Стара Варна, за първи път в календара участват и съвременници – това са млади хора, от танцови и певчески състави към варненски читалища. Всички те се включиха в първата възстановка на обявяването на Съединението във Варна, която се случи т.г. в деня на националния празник – 6-ти септември.
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment