Изследователите проучиха как различните шумове от съседите влияят на жителите. Те откриха, че „ударните звуци“, като тропане с крака, се смятат за най-досадни. Градският шум може да държи хората будни, а липсата на сън е свързана със сърдечни заболявания. Смята се, че проблемът ще се задълбочи, когато градските райони станат по-населени
Има специален вид раздразнение, запазено, когато апартаментът на горния етаж реши, че 2 сутринта е страхотно време за започване на подскачаща домашна тренировка. Всъщност учените са открили, че шумът от вашите съседи е по-досаден от всяко друго звуково неудобство, предава dailymail.
Това е така, защото те обикновено са краткотрайни „ударни звуци“, като тропане с крака и изпуснати предмети, и тяхната спонтанност ги прави по-дразнещи. Правителствената агенция проведе експерименти, за да проучи ефекта от различните видове градско шумово замърсяване върху обитателите на сградите.
С увеличената гъстота на населението на градските райони през последните десетилетия и нарастването на работата от вкъщи в началото на 2020 г. се смята, че проблемът ще се влоши само в бъдеще без предприемане на действия.
През последната финансова година 450 000 жалби за шум са били подадени до общините в цяла Великобритания , което се равнява на една на всеки 70 секунди, според Churchill Home Insurance.
Това е с 10 процента повече, отколкото преди пандемията от 2019 г. до 2020 г. – увеличение от близо 70 000 оплаквания за две години. За своето изследване изследователи от Канада, Корея и Германия създадоха ситуация, подобна на всекидневна, и записаха звука от падащи предмети и ходещи хора.
След това участниците в проучването бяха изложени на звуците с помощта на високоговорители, слушалки и слушалки за виртуална реалност и те класираха нивото на раздразнение по скала от нула до 100.
В техните резултати, представени днес на срещата на Акустичното общество на Америка , беше разкрито, че участниците намират ударните звуци за по-досадни от непрекъснатите звуци, като музика или реч.
Маркус Мюлер-Трапет от изследователската група каза: „Дългосрочното излагане на такива нежелани звуци може потенциално да доведе до сърдечно-съдови проблеми и нарушения на съня.“
Въпреки това изследователите откриха, че туптящият звук от хората, които ходят боси, не се включва в техническите изисквания за строителство на сгради.
Те се надяват, че техните резултати могат да информират архитектите и предприемачите на сгради и да им помогнат да създадат по-приятна за живеене градска среда.
Освен това те подкрепят въвеждането на изискване за звук от удар в Националния строителен кодекс на Канада.
Беше създаден онлайн тест за слушане , за да добави повече доказателства към техните разследвания, който ще продължи от 21 ноември тази година до 31 март 2023 г.
По публикацията работи: Силвана Димитрова
Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…
На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…
В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…
Leave a Comment