През последните седмици Варна беше почернена от злополучни случаи на самоубийства от Аспаруховия мост в града. Новините свързани с това събудиха съпричастност и вълна от хиляди емоции у гражданите. В края на месец октомври, младо 27-годишно момче скочи от там, а малко след това имаше още 2 трагични случая. Социалните мрежи бяха залети от различен тип въпроси по темата, най-вече по въпроса с обезопасяването на съоражението както и такива, свързани с психичното и емоционално здраве на всеки човек и неговата значимост.
Във връзка със значимостта на темата засягаща психичното здраве и превенция насочена към емоциите, от „Медия Нова Варна“ потърсихме професионално мнение и съвет от психолог. Той ни разказа за различните ситуации свързани с темата и ни разкри повече информация, за да може обществеността да придобие допълнителна осведоменост – а тя е от изключителна важност.
– Здравейте, мислите ли, че за българина е табу да потърси професионална помощ от психолог. Какви са вашите наблюдения и това трябва ли да се промени?
Психологическата помощ не е просто набор от техники и психологически терапии , насочени към подобряване на състоянието на клиента. Професионалната психологическа помощ е преди всичко грижа за себе си , за любимите хора , които се тревожат за вашето състояние. Всеки ден ние се сблъскваме с различни ситуации, които влияят на нашата психика. Ние се измъчваме от страхове, съмнения и тревожност . Наблюденията ми са, че повечето хора се възпират и притесняват да потърсят психологическа помощ и това трябва да се промени. Всеки човек малко или много има нужда от тази помощ и не трябва да се възпира да я потърси. Всеки един от нас трябва да полага грижи за душевното и емоционалното си здраве!
– Пренебрегват ли се у нас проблемите на емоционално ниво, това което хората задържат в себе си?
Емоциите са понятие изразяващо психичното състояние на даден индивид. Това състояние може да бъде положително (радост), така и отрицателно (тъга). За жалост хората пренебрегват проблемите си на емоционално ниво. Хората задържат в себе си своите проблеми, притеснения и не смеят да ги споделят даже на най-близките си, както и пред специалист.
– Какво бихте посъветвали хората, изпаднали в отчаяние поради различни житейски причини?
Бих посъветвала хората изпаднали в отчаяние да потърсят помощ от специалист . Да споделят абсолютно всяка една тревожност и детайл на проблемът, да не прикриват неща , за да се предприемат правилните подходи и техники за подобряване на психичното здраве. Самоубийство определено не е решение на какъвто и да е проблем. Човек трябва да се бори и съпротивлява на проблемите си – разбира се не сам. Повечето хора, които стигат до самоубийство са хора с много дълбока депресия, невроза и тези хора не са си обърнали внимание на психиката навреме и за жалост това има фаталният край.
-Има ли някои тревожни показатели, които биха ни подсказали, че човек има такива мисли за живота си?
Да. Има тревожни показатели , когато този човек се затвори в себе си и от заобикалящият свят, когато спре да контактува. Лицето е отражение на душата – когато постоянно изглежда отчаян и замислен, все едно е на друг свят, когато не вярва в себе си и постоянно изникват в съзнанието му негативни мисли. От изключителна важност е човек да има отдушник, подкрепа, която да усеща за да на задълбава в своите негативни мисли, тъй като в забързаното ежедневие понякога и да ни искаме, може да преминат през нас.
/Никол Георгиева е завършила специалност „Психология“ във Варненски свободен университет и магистърска степен Детска педагогика“ .Към момента работи на свободна практика./
Leave a Comment