Категории: България

Игнажден е. Ето кои имена имат повод за празник

Реклама

Чества се на 20 декември и е голям църковен неподвижен празник, на който се отслужва празнична литургия. Когато датата се падне в неделя, празникът се измества ден по-рано на 19-ти. Посветен е на Св. Игнатий Богоносец, ученик на Йоан Богослов. Имен ден имат: Игнат, Игнатка, Искра, Искрен, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна, Светла.

Смята се, че той е детето, което Исус Христос посочва, когато обяснява кой е най-голям измежду себеподобните. Наричан е Богоносец, защото сам казвал, че носи в сърцето си Бога. Ръкоположен е за втори архиепископ в град Антиохия. Въвежда в богослужението пеенето на два хора. Осъден на смърт от римския император Траян (98-117) заради верските си убеждения. Загива мъченически, разкъсан от лъвове, пишат от imenata.com.

Игнажден е традиционен народен празник. Вярва се, че от този ден започват Новата година и коледните празници. В народните поверия този ден се смята за начало на Мръсните дни (от Игнажден до Богоявление) и прехода от старата към новата година. Вечерта срещу празника е първата Кадена вечер. За нея приготвят постни храни. На трапезата се слага сурово жито и орехи. Върху хляба или житото се запалва свещ, а най-възрастния обхожда с тамян и въглен и кади. Пепелта, свеща и орехите се запазват за останалите кадени вечери. Според християнската традиция от този ден започват родилните мъки на Богородица. Това е периодът, през който младите и нераждали жени, наричани „мъченици“ не работят, за да забременяват и раждат по-леко своите деца.

В Родопската област Игнажден се назовава още “хайвански празник”, тъй като тук животните се наричат “хайвани”. През деня мъжете не впрягат добитъка, за да се съхрани здрав и пъргав през цялата година. Жените раздават питки из махалата за здравето на домашните животни. В Източна България на Игнажден домакинята загражда с въже или червен мъжки пояс всички кокошки и ги захранва с варена царевица. Това се прави, за да не се губят птиците по чуждите дворове и да не снасят яйцата си навън. На празника не бива да се изнася нищо от къщи – огън, жар или сол, за да не “излезе берекетът” от дома. Не се иска и не се дава нищо на заем.

 

 

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Депутатите ще направят седми опит да изберат председател на НС

Днес депутатите ще възобновят заседанието си в 11:00 часа в нов опит да изберат председател…

преди 4 минути

Пуснаха чисто нов локомотив от София до морето

БДЖ ще пусне в движение за първи път чисто нов локомотив „Смартрон“, доставен от производителя…

преди 7 минути

Вижте какво се готви за село Тополи днес, точно в 13 часа

Днес, на 28.11.2024 г. В периода 13:00 ч. до 17:00 ч. Поради профилактика на съоръженията…

преди 10 минути

Идва най-чаканата дата за всички ученици в България. Кога е последния учебен ден за тази година

Коледната ваканция за учениците тази година започва от 21 декември. Последен учебен ден е 20…

преди 20 минути

Какво ще бъде времето днес край морето

Днес ще преобладава слънчево време с разкъсана висока и средна облачност. Мъгливо ще се задържи…

преди 2 часа

Военен камион катастрофира на магистралата

Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…

преди 16 часа