По думите на председателя на Националното сдружение „Недвижими имоти“ Добромир Ганев, в момента няма балон на пазара на имоти в страната ни. Той смята, че тази година сделките ще намалеят. По негови думи обаче, твърденията, че цените на имотите у нас са на същите равнища като тези в столиците на най-развитите икономики в Европа, са недоказани.
Няма балон на пазара на имоти в България, заяви пред БНР председателят на Националното сдружение „Недвижими имоти“ Добромир Ганев.
„Цените във всеки един свободен пазар са нормални. Те са такива, каквито предполага основният закон на пазара – търсенето и предлагането“.
Този закон действа и на българския пазар, категоричен е той и добави: „Това е един от най-конкурентните пазари. На него участват много институционални играчи. Пазарът е напълно логичен и нормален“.
Очакванията на Ганев за следващата година са за по-балансиран пазар, на който всеки от участниците да има повече време и възможности да обсъди своите възможности и да вземе правилното решение за своето семейство.
Той определи като легенди това, че цените на имотите у нас са на същите равнища като тези в столиците на най-развитите икономики в Европа.
„Ние сме на последно място от Балканския полуостров по цени. Това са легенди в социалните пространства, които не са доказани“.
По думите му в последните години е имало наслагване на много фактори, които са затвърдили високия интерес към жилищния пазар и то не само в България.
Очакванията за 2023 г. са сделките да намалеят, отбеляза Добромир Ганев:
„Очакваме охлаждане, очакваме балансиране, очакваме по-разумен пазар. /…/ Първо трябва да говорим за спад на ръстовете. През 2022 г. имахме рекорд на жилищните индекси на цените – с около 15-16% ръст във второто тримесечие спрямо същия период на миналата година. Очакваме първо спад на ръстовете – вероятно от 15 ще паднат на под 10%. Вероятно още в първото тримесечие на тази година ще видим в някои градове и спадове както в сделките, така и на цените, но това едва ли ще важи за всички райони на страната“.
Специалистът предупреди потребителите да бъдат внимателни с покупките на зелено.
„Рисковете не са много големи за нашия сектор, но въпреки всичко трябва да бъдем внимателни“, каза в заключение Ганев.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Киселите краставички, чушките и карфиолът често присъстват на трапезата през зимните месеци. Ако сте любител…
Както е известно най-важният момент при приготвянето на кисело зеле е стопирането на ферментацията или…
Стана ясно, че заради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е…
Автентичното ДПС изразяваме готовност за диалогичност и конструктивен подход с другите политически субекти. Бихме подкрепили…
Както е известно по нашите географски ширини дойде времето за смяната на автомобилните гуми. С…
Едно от най-вкусните неща на трапезата е баницата. Това е рецепта, която ще се помни…
Leave a Comment