Музиката, към която много хора са страстни, е известна като храната на душата. Но не се ограничава само до това. Проучванията показват, че слушането на музика намалява риска от заболяване. В допълнение към много психологически ползи, тя е полезна за сърдечно-съдовата система и намалява риска от инсулт.
Учените са направили обширни изследвания, обхващащи музиката и нейното въздействие върху тялото. Резултатите от изследването са доста изненадващи. Резултатът показва, че слушането на любима музика отприщва „положителна енергия и чувства“ в мозъка. Вижда се, че музиката има изключително положителен ефект при лечението на много болести от древни времена. С музиката стресът намалява и човек се чувства по-добре както психологически, така и физически.
Пациентите, които слушат музика всеки ден, превъзхождат пациентите, които слушат аудиокниги и контролните пациенти, когато са тествани след три месеца и шест месеца.
Като се има предвид силата й да ни кара да се движим, може би не е изненадващо, че има толкова много изследвания, фокусирани върху това дали музиката може да помогне на хора с депресия или тревожност. Има много изследвания, които показват, че тя намалява стреса, пишат от Haberturk.com
Изследователи от Финландия са започнали проучване за това дали музиката може да бъде от полза за хората, които са прекарали инсулт. Проучванията се отличават със стабилното си методологично качество и резултатите са обещаващи. Изглежда, че тя наистина оказва влияние върху когнитивното възстановяване на пациентите.
Малко след хоспитализацията 60 пациенти с инсулт са разпределени на случаен принцип в една от трите групи. Членовете на групата са получили преносим CD плейър и са били помолени да слушат любимата си музика поне един час на ден в продължение на два месеца.
В сравнение с пациентите, които слушат аудиокниги, пациентите които слушат музика всеки ден, превъзхождат показателите за вербална памет и фокусирано внимание при тестване след три месеца и шест месеца. Най-важното е, че психолозите, които са направили тези невропсихологични оценки, не са знаели в кои групи са пациентите – което прави това едно-сляпо, рандомизирано, контролирано проучване. Със слушането на музика „естествено се активира двустранните темпорални, фронтални и теменни невронни вериги, които са в основата на множество форми на внимание, работна памет, семантична и синтактична обработка и образи.“
Новото откритие е в съответствие с изследване върху животни, което показва, че стимулиращата среда може да ускори възстановяването след инсулт. Изследователите завършват проучването с думите: „Предполагаме, че ежедневното слушане на музика по време на ранно възстановяване след инсулт трябва да бъде ценно допълнение към грижите за пациентите.“
По публикацията работи: Велислава Велева
Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…
На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…
В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…
Leave a Comment