Категории: България

Освирквания и фенери на жълтите павета: Ето какво се случи на протеста пред НС (ВИДЕО)

Реклама

Днес се проведе протест на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда „Подкрепа“. Протестът е под надслов „Да защитим енергийната сигурност на страната“. Стартът на протеста бе поставен в 11:30 часа днес. На жълтите павета излязоха много депутати, които изразиха своите позиции.

Протест под надслов „Да защитим енергийната сигурност на страната“ организират Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда „Подкрепа“.

Протестът е пред Народното събрание. Това съобщиха от пресцентъра на КНСБ.

Протестът е по повод поетия ангажимент в Националния план за възстановяване и устойчивост за намаляване на въглеродните емисии от енергетиката с 40% до края на 2025 г. спрямо нивата им през 2019 г.

Протестиращите настояват Народното събрание да задължи МС да започне преговори с ЕК за отмяна на този ангажимент, отбелязват от КСНБ. Синдикатите искат парламентът да гарантира дейността на въглищните централи поне до 2038 г. в съответствие с вече приетото през 2020 г. решение.

Още преди протестиращите да стигнат до столицата, народните представители в НС намериха решение и единодушно поискаха корекция в Плана с цел запазване на въглищните централи. Поне до 2038-ма година.

На протеста се събраха депутати от различни политически партии.

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев заяви, че проектът на решение задължава МС, в срок до 31 март, „да предоговори Плана и от страница 113, онези 3 дни, които закриват българската енергетика в част „Въглища“, да бъдат изтрити и да се осигури бъдеще на въглищните централи в България поне до 2038 година“.

Искра Михайлова от „Възраждане“ заяви, че имаме историческо събитие в НС. По нейни думи вчера до късно вечерта политически организации, изключително различни една от друга, са успели да се обединят около общ текст, което е коствало компромис от страна на „Възраждане“ и ГЕРБ.

Драгомир Стойнев от БСП също каза, че днес е взето едно важно решение за българската енергетика.

„Нека да кажем нещо много важно. Още 2020 година отново имаше консенсус в парламента и благодарение на БСП гласувахме решение, което задължава българското правителство да подпомага мините и ТЕЦ-овете. Благодарение на него вие можете да работите спокойно и да гарантирате своите доходи“, посочи той.

Рамадан Аталай от ДПС също се изказа. „Аз съм единственият народен представител, който е работил в рудник. Това, което се случи в НС е едно обединение между всички политически сили с цел да запазим въглищните централи и мините. Последната цел е да направим така, че да се осигурят средства, за да можем да направим, така че да имате инвестиции, иновации и усъвършенстване на всичко онова, в което в момента всички вие се трудите“, заяви Аталай.

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков също се появи на жълтите павета, а щом го видяха, протестиращите започнаха да го освиркват, като демонстрантите подариха фенер на Петков.

„Най-важното за постигането на държавните приоритети, е това да бъдем заедно. Ако се разделим и се разцепим, ако не сме заедно, няма как да постигнем тези цели, които всички ние се надяваме да постигнем. Следващата стъпка, която е много важна, е да се обединим на регионално ниво. И с Гърция, и с Румъния. И заедно трите страни да отидем в Брюксел и да кажем „заради войната ние трябва да имаме регионална обща политика. Защото днес, за да се постигне успех, не може само да се приеме в тази зала това решение. То трябва наистина да бъде прокарано в Брюксел, а това може да стане само ако се явим заедно с нашите съседи. Ако успеем да направим това, тогава ще имаме истински аргумент да запазим нашите централи, и то по начин, по който ПП сме се борили през цялото време. Ако не решим да имаме общо действие, България яма да прогресира напред. Ето защо думите за обединението трябва да ни водят. Благодаря Ви!“, каза Кирил Петков.

Ивайло Мирчев от „Демократична България“ също се изказа. По негови думи днес всички в парламента са се обединили около това българската енергетика да бъде съхранена. „За нас независимостта на българската енергетика е изключително важна. Затова единодушно подкрепихме общото решение на депутатите“, каза Мирчев.

Според „Български Възход“ днес сме станали свидетели на безпрецедентно политическо обединение, даващо шанс енергетиката да бъде спасена.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Наказват мъж, причинил смъртоносно ПТП в Добрич: Дете на 3 г. е излетяло през счупен прозорец и е починало

Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…

преди 7 минути

Откриха труп в автомобил във Варна

Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…

преди 32 минути

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…

преди 37 минути

ЕП одобри Илиана Иванова за български представител в Европейската сметна палата

Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…

преди 56 минути

Пак пияни и дрогирани зад волана: Ето колко са заловени по родните пътища само за ден

От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…

преди един час

Тече кампания в подкрепа на пациенти с рядко и тежко нелечимо генетично заболяване

"Асоциация Муковисцидоза" стартира кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти рядкото…

преди един час