Категории: България

Според проучване на НСИ: 64,7% от българите искат две деца

Реклама

По-голямата част от българските семейства искат да имат две деца. Това показва проучване на НСИ сред жени на възраст 15-49 години и мъже на възраст 15-59 години. На второ място в разпределението е мнението, че семейството трябва да има три деца (17,1%), следвано от семейство с едно дете (7,9%). 

63,3% от мъжете и жените през 2021 г. са заявили, че семейството трябва да има две деца. Този дял обаче е значително по-нисък в сравнение с 2011 г., когато за 75,3% от населението в изследваните възрастови групи идеалът за семейство е включвал две деца.

Водещият двудетен модел на семейство е идеал за 64,3% от самоопределилите се като българи, за представителите на турския етнос – 61,7%, и за значително по-малка част от ромите (52,0%). Относителният дял на лицата, които смятат, че семейството трябва да има едно дете, е сходен за самоопределилите се като българи (8,0%), турци (8,3%) и представителите на други етноси (8,1%). Почти два пъти по-малък е той обаче сред ромите – 4,8%. Репродуктивните идеали на ромите много по-често включват три (22,8%) и четири и повече деца (11,2%) в сравнение с останалите етноси.

Основните заключения са следните:

  • изключително висок е делът на лицата, които са без деца (17,8%) в сравнение с тези, които имат този идеал (0,1%) или предпочитат този модел на семейство (1,4%);
  • значително по-голям е делът на лицата, които остават с едно дете (31,9%) в сравнение с идеала за еднодетно семейство (6,9%) и желаещите едно дете (13,5%);
  • идеалът (64,7%) за две деца в семейството, фактически не се реализират. Две деца имат 44,4% от лицата над 45-годишна възраст;
  • три деца е идеал за 17,1%, репродуктивни намерения за 13,9%, но фактически е реализиран от много по-малък дял от лицата в края на репродуктивния им период, само 4,7%.

Нереализираните репродуктивни желания на лицата поставят въпроса за причините това да се случи. Данните показват, че водеща в структурата на причините за нежелание да имат дете е липсата на партньор (15,5%). На второ място са финансовите причини (14,8%). Здравословни проблеми (лични или на партньора) е причина да нямат още едно дете за 4,4% от лицата в репродуктивна възраст.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Колко полезни са ферментиралите храни?

Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…

преди 10 часа

Наказват мъж, причинил смъртоносно ПТП в Добрич: Дете на 3 г. е излетяло през счупен прозорец и е починало

Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…

преди 10 часа

Откриха труп в автомобил във Варна

Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…

преди 10 часа

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…

преди 10 часа

ЕП одобри Илиана Иванова за български представител в Европейската сметна палата

Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…

преди 11 часа

Пак пияни и дрогирани зад волана: Ето колко са заловени по родните пътища само за ден

От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…

преди 11 часа