През 2022 година във Варна са проверени 181 тематични инспекции на търговци по тържищата. Проверени са лица, използващи везни при продажба на плодове, зеленчуци и други на пазари и борси на територията на града. Най-честите констатирани нарушения са на Зеленчуковата борса – търговските обекти по ул. „Под игото“ и ул. „Академик Курчатов“. Там има голям брой приходящи търговци, които се разполагат на временни нестационарни търговски площадки или продават от МПС. Това показват данни от Държавната агенция по метрологичен и технически надзор (ДАМТН).
Търговците край Зеленчуковата борса във Варна са хващани най-често в нарушения и с нередовни кантари при проверки на инспектори от Държавната агенция по метрологичен и технически надзор по варненските пазари.
За констатирани нередности и нарушения по Закона за измерванията от страна на търговци, които използват несъответстващи на законовите изисквания везни, са съставени и връчени 14 акта и са съставени 11 протокола за задължителни предписания да не се използват везните до привеждането им в съответствие със законовите изисквания.
За 2 кантара е установено, че не са преминали изискуемите процедури по одобряване на типа или оценка на съответствието със съществените изисквания към тях и не могат да бъдат използвани за измервания с цел търговски плащания, а за други 12 е установено, че не са преминали изискуемата последваща проверка, която следва да се извършва периодично на една година.
Издадени са 14 наказателни постановления, с които са наложени имуществени санкции от 200 лв. на юридическите лица и глоби от 100 лв. на физическите лица.
Ето какви са препоръките на Агенцията към потребителите, при пазаруване на стоки, за чието измерване се използват везни.
Когато пазарувате продукти, при продажба на които количеството им се измерва директно на везни, разположени на търговски маси, щандове или каси на търговски обекти:
– Не пазарувайте от търговски маси и щандове, върху които са поставени везни, затрупани с плодове и зеленчуци или друга стока и нямате видимост към показанията на везните;
– Уверете се, че използваните от търговеца везни са поставени стабилно върху хоризонталната повърхност;
– При извършване на измервания, обикновено на пазари, с настолни везни, тип Беранже (с две блюда) се убедете, че блюдото за продукта е празно и в него няма „забравени“ грамчета. Уверете се, че в ненатоварено положение двете блюда са в равновесие – 2-та показалеца (петлета) трябва да са един срещу друг. Уверете се, че търговецът не използва манипулирани теглилки;
– При извършване на измервания с циферблатни везни се убедете, че стрелките на скалата при липса на товар сочи “0”. Ако везните не показват “0” или са оставени на 1 кг или 2 кг изисквайте преди измерване те да се нивелират и нулират.
При извършване на измервания с електронни везни:
– Уверете се, че везните са нулирани;
– Ако везните имат поставено блюдо или пластмасова купа се убедете, че везните показват „0“;
– Когато везните дават възможност да се изчислява сумата на плащане се уверете, че търговецът е въвел обявената цена на продукта, а не по-висока. Наблюдавайте трите дисплея – първият, който показва масата (теглото), преди измерване трябва да показва „0“, вторият дисплей трябва да показва единичната цена за продукта, а третият – сумата за плащане на измереното количество.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…
Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…
Leave a Comment