Категории: България

Панелки или ново строителство? Строителен инженер коментира сигурността при евентуално земетресение

Реклама

Строителен инженер-конструктор коментира сигурността на строителството в България и дали е безопасно при евентуално силно земетресение. Инж. Димитър Куманов смята, че при панелните сгради е било заложено много добро поведение при сеизмични въздействия, въпреки, че с времето това се е изменило до някаква степен, тъй като се правят безразборни най-различни ремонти. Според експерта в новото строителство се правят множество компромиси и има много пропуски. Той обясни какво да правим и да не правим при земетресение, според различните видове строителство

След като серия от мощни земетресения удари Турция, експерти дадоха съвети за действия при подобни ситуации и обясниха доколко са сигурни сградите, в които живеем.

„Слава Богу, достатъчно далеч сме от Източно-Анадолския разлом. Почти 1000 километра ни делят от там, така че въздействие върху нашите локални сеизмични източници не би трябвало да има и няма да има”, увери в ефира на Нова телевизия доц. Ирена Александрова, ръководител на секция „Сеизмология“ при НИГГГ-БАН. Тя обясни, че у нас стават редовно леки земетресения, които разтоварват разломната структура. Това обаче не означава, че не може да се случи и по-силен трус, каза експертът.

Инж. Димитър Куманов, който е строителен инженер-конструктор и е бил доброволец при обследването след пернишкото земетресение (5,6 по Рихтер), заяви, че дори при силно земетресение някои сгради имат шанс да оцелеят. В България обаче не бил правен анализ за сигурността на сградите при евентуално подобно бедствие, уточни експертът.

„Никой не може да каже на колко по Рихтер ще издържат. Това, което е по-рисково, се наблюдаваше в района на Перник, където къщите са строени от местни майстори”, допълни инженерът. По думите му при новото строителство масово има пропуски и се правят компромиси със сигурността. При панелните сгради обаче било заложено много добро поведение при сеизмични въздействия. Проблемът при тях бил, че вече са реконструирани в сравнение с първоначалния си облик.

По думите на инж. Димитър Куманов с годините завишаваме изискванията при новото строителство, но тези изисквания невинаги се спазват. „Масово, включително и при новото строителство, има много пропуски и неща, с които са правени компромиси със сигурността“, обясни той.

„Първо. Не бягайте при земетресение. Застанете на най-сигурното място, според самата сграда. Крайно желателно е хората да са обучени на тази тема. При различните строителства безопасните места са различни. Например в панелните сгради не е безопасно място стълбището. Там безопасни места са при входната врата, под врати, под маси. Пазете се от падащи мебели. При монолитното строителство обаче, стълбищата са едно от най-сигурните места“, обясни експертът.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

ПП-ДБ: Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение

Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…

преди 4 часа

Ще има ли скок в цената на водата в България?

Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…

преди 4 часа

Страните от НАТО трябва да отделят 3% от БВП за отбрана

Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…

преди 5 часа

Слави Трифонов твърдо: Без Борисов за премиер и Атанасов за председател на НС

"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…

преди 5 часа

Order.bg – Единствената Българска платформа за поръчки и доставки на храна във Варна

Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…

преди 5 часа

ДКЦ 5 Варна вече е с асансьор и амбициозен проект за нова сграда с операционни за 8,5 млн. лева

„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…

преди 6 часа