Категории: Любопитно

Учените посочват няколко основни грешки, които допускаме при приготвянето на храна

Реклама

Дали и до колко се храним здравословно? Често хората си мислят, че са подобрили хранителните си навици, но всъщност се оказва, че съществуват готварски грешки, които могат да направят храната по-малко здравословна за ядене. Според СЗО, храни, съдържащи вредни бактерии, вируси, паразити или замърсители, могат да причинят над 200 заболявания.

Една от най-честите причини за отравяне е салмонелата, която заразява над 91 000 души годишно в Европа. Има и други патогени, като Campylobacter, Escherichia coli, Clostridium perfringens и Listeria monocytogenes.

Какво всъщност се случва?

Бактериите, които поглъщаме чрез храната, се придържат към чревната стена, където бързо се размножават или произвеждат токсини в храната, които могат да причинят отравяне след поглъщане. Това води до различни храносмилателни проблеми, от гадене и повръщане до диария и стомашни спазми. Понякога симптомите могат да бъдат по-тежки и да причинят трайни последици за здравето

За да се намали появата на тези заболявания, в Европейския съюз работи система за безопасност на храните, която е една от най-безопасните в света и по която работят много експерти от цяла Европа. Затова тези продукти трябва да се приготвят при температури над 70°C, за да се премахнат опасните микроорганизми чрез термична обработка. Специалистите предупреждават, че трябва да обърнем специално внимание на това, ако готвим за бременни, деца или възрастни хора, защото тези групи са по-чувствителни поради по-слабия си имунитет.

Учените посочват и колко важно е храните да се съхраняват правилно, в съответствие с инструкциите на опаковките.

Температурата в хладилника трябва да се поддържа под 5°C, тъй като по-високите температури увеличават риска от развитие на бактерии.

А що се отнася до зехтина, експертите казват, че трябва да се съхранява в тъмни бутилки, затворени и далеч от топлина и обясняват защо: „Зехтинът има много хлорофил, който е чувствителен към светлина. Ако изложите хлорофила на светлина, той ще се превърне в други съставки, които не искате във вашия зехтин, и антиоксидантите, които съдържа, ще бъдат унищожени.“

Поради натоварения си график често търсим най-бързия начин за размразяване на храната, затова я размразяваме на стайна температура и понякога в гореща вода. Но учените, използвайки примера със замразените скариди, посочват, че най-добрият начин е да ги размразите в хладилника за няколко часа, преди да ги сготвите. „Ще се размразят бавно, което ще намали риска от заразяване с някои хранителни заболявания“, посочват експертите по безопасност на храните.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

До 10° по Черноморието днес: Пълна прогноза от НИМХ

От НИМХ прогнозират, че днес времето по Черноморието ще бъде облачно. Очакват се и слаби…

преди 36 минути

Милена от „Ергенът“ 3 изненада последователите си с дръзка фотосесия

Милена Соколова безспорно е един от най-интересните и открояващи се персонажи от третия сезон на…

преди 14 часа

ГЕРБ – Варна: Отчетът на Коцев е неистина. Няма нито един нов проект, Варна губи десетки милиони

Днес (14 ноември) се проведе брифинг на областния координатор на ПП ГЕРБ  - Варна Иван…

преди 14 часа

Суматоха настана в хипермаркет във Варна: Евакуираха хората

Днес в 16:10 ч. е постъпил сигнал за пожар в хипермаркет до болница "Св. Анна"…

преди 14 часа

Турският посланик в Румъния скочи с критика: Недопустимо е да няма магистрала Букурещ-София

Турският посланик в Румъния Йозгюр Къванч Алтан остро разкритикува липсата на магистрала Букурещ - София.…

преди 15 часа

Апелативен съд – Варна потвърди присъдата на шофьор на училищен автобус, причинил смърт на пътя

Условно наказание с максимален изпитателен срок беше потвърдено за шофьор на автобус, причинил смъртта на…

преди 15 часа