Категории: Варна

По случай 150 г. от обесването на Левски, музеят във Варна ще представи интересна изложба (СНИМКА)

Реклама

От 18 февруари 2023 г. посетителите на Музея на Възраждането във Варна ще могат да разгледат изложбата „Знаци на паметта“, посветена на 150-годишнината от обесването на Васил Левски. По случай честванията на 18 и 19 февруари музеят ще работи извънредно в тези два дена от 10 до 17 ч.

Във витрините са подредени образци на българската нумизматика, нотафилия, фалеристика, филателия, както и други предмети, свързани с образа на Апостола на свободата.

Показана е най-старата пощенска марка с изображение на Дякона, която е издадена през 1929 г. Неин автор е Христо Лозев. Тя е част от серия, посветена на 50- годишнината от Освобождението на България. За почти 100 години темата за Левски е една от най-често срещаните в българската филателия – издадени са над 10 марки с неговия лик или показващи основните моменти от живота му.

В изложбата са включени и двете сребърни юбилейни монети, издадени от БНБ по повод 100 г. от обесването му и 150 г. от рождението му. Първата е от 1973 г. и е с номинал 5 лв. На обратната ѝ страна е отсечено изображението на Левски по портрета му от известната литография на Георги Данчов – Зографина. По гурта на монетата се чете „Свята и чиста република“. Автор на проекта е Георги Балджиев. Втората монета е с номинал 20 лв. Отсечена е през 1987 г. Нейни автори са Тодор Варджиев и Кънчо Аврамов. По монетния кант този път е изписано „Ако спечеля, печеля за цял народ“. Не е пропусната и родната нотафилия, която е представена с банкнота от 1997 г. Тя е пусната в обръщение същата година и е с номинал 1000 лв.

Връзката между Левски и българската фалеристика е засвидетелствана чрез няколко значки и трите степени (с мечове и без) на ордена „9 септември 1994 г.“, с който са наградени над 70 000 души у нас в периода 1945 – 1990 г.

Сред другите интересни предмети са фотография-портрет, картички и рисунки от Българското възраждане, както и две литографии, посветени на Апостола и борците за свобода.

Снимка: РИМ-Варна

В изложбата е показан и вторият портрет на Левски, нарисуван от чуждестранен художник. Това става през 2017 г., когато италианският артист Алесандро Киараппа гостува в България със свои творби. Портретът е част от диптих, обединяващ Апостола на българската свобода и италианския национален герой Джузепе Гарибалди под надслова „Два свята – един идеал“. Портретът е интересен и с това, че не е рисуван с четка, а с пръсти. Изложбата ще може да бъде разгледана до 18.03.2023 г. в сградата на музея на ул. „Д-р Л. Заменхоф“ 21. Работното време е от понеделник до петък между 10 и 17 ч.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Млад мъж от с. Шкорпиловци, Варненско, е убит: 14-годишен е свидетел?

Убийство в село Кошарица: 33-годишен мъж намерен мъртъв, арестуван е заподозрян. Инцидент в ранните часове…

преди 2 минути

Две земетресения за по-малко от денонощие разтърсиха Турция: Напукани стени и нощи на открито

Две земетресения разтърсиха Турция: Напукани стени и загрижени жители Земетресение в окръг Ван, Източна Турция…

преди 9 минути

Къде ще се спира водата във Варна днес: Актуални данни от ВиК Варна

От Водоснабдяване и канализация - Варна информират, че следните райони във Варна и областта остават…

преди 14 минути

918 бегачи, 13 държави и 5 континента на старт: В България ще има мащабен планински ултра маратон

Рекорден интерес с участници от 13 държави и 5 континента към планинския ултра маратон „Коджа…

преди 23 минути

Опасно високи нива на манган: Водата в българско село е негодна за пиене

Високи нива на манган ограничават достъпа до питейна вода в село Бисер Здравни власти от…

преди 31 минути

Модернизация във Варненско: Договор за екологичен ферибот вече е факт

След светлите Великденски празници, от Община Белослав, област Варна съобщават, че е сключен договор за…

преди 38 минути