Категории: Варна

По случай 150 г. от обесването на Левски, музеят във Варна ще представи интересна изложба (СНИМКА)

Реклама

От 18 февруари 2023 г. посетителите на Музея на Възраждането във Варна ще могат да разгледат изложбата „Знаци на паметта“, посветена на 150-годишнината от обесването на Васил Левски. По случай честванията на 18 и 19 февруари музеят ще работи извънредно в тези два дена от 10 до 17 ч.

Във витрините са подредени образци на българската нумизматика, нотафилия, фалеристика, филателия, както и други предмети, свързани с образа на Апостола на свободата.

Показана е най-старата пощенска марка с изображение на Дякона, която е издадена през 1929 г. Неин автор е Христо Лозев. Тя е част от серия, посветена на 50- годишнината от Освобождението на България. За почти 100 години темата за Левски е една от най-често срещаните в българската филателия – издадени са над 10 марки с неговия лик или показващи основните моменти от живота му.

В изложбата са включени и двете сребърни юбилейни монети, издадени от БНБ по повод 100 г. от обесването му и 150 г. от рождението му. Първата е от 1973 г. и е с номинал 5 лв. На обратната ѝ страна е отсечено изображението на Левски по портрета му от известната литография на Георги Данчов – Зографина. По гурта на монетата се чете „Свята и чиста република“. Автор на проекта е Георги Балджиев. Втората монета е с номинал 20 лв. Отсечена е през 1987 г. Нейни автори са Тодор Варджиев и Кънчо Аврамов. По монетния кант този път е изписано „Ако спечеля, печеля за цял народ“. Не е пропусната и родната нотафилия, която е представена с банкнота от 1997 г. Тя е пусната в обръщение същата година и е с номинал 1000 лв.

Връзката между Левски и българската фалеристика е засвидетелствана чрез няколко значки и трите степени (с мечове и без) на ордена „9 септември 1994 г.“, с който са наградени над 70 000 души у нас в периода 1945 – 1990 г.

Сред другите интересни предмети са фотография-портрет, картички и рисунки от Българското възраждане, както и две литографии, посветени на Апостола и борците за свобода.

Снимка: РИМ-Варна

В изложбата е показан и вторият портрет на Левски, нарисуван от чуждестранен художник. Това става през 2017 г., когато италианският артист Алесандро Киараппа гостува в България със свои творби. Портретът е част от диптих, обединяващ Апостола на българската свобода и италианския национален герой Джузепе Гарибалди под надслова „Два свята – един идеал“. Портретът е интересен и с това, че не е рисуван с четка, а с пръсти. Изложбата ще може да бъде разгледана до 18.03.2023 г. в сградата на музея на ул. „Д-р Л. Заменхоф“ 21. Работното време е от понеделник до петък между 10 и 17 ч.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Има смъртен случай заради парвовирус в Гърция: Това са симптомите

Притеснителни данни от съседна Гърция. Отчетен е ръст на заразите с парвовирус сред децата в…

преди 3 часа

С хубавото време следващият месец идва и кърпенето на дупки във Варна

В края на месец май започва масово възстановяване на пътните настилки във Варна, научи медия…

преди 3 часа

Подробности за адския инцидент във Варна, отнел живота на пешеходец на тротоар

Както ви съобщихме по-рано днес фатален инцидент се е случил по бул. „Сливница“, при завой…

преди 3 часа

Голяма изненада с вдигането на пенсиите от 1 юли: Какво се случва?

Предстои пленарно извънредно заседание относно появилата се в публичното пространство информация за намерение на НОИ…

преди 3 часа

Сашо Кадиев: Вече не съм мамино синче номер едно в България. Детронираха ме (ВИДЕО)

Финалът на третия сезон на "Ергенът"  беше миналия четвъртък, но все още разгорещено продължава да…

преди 4 часа

Извънредно: Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и шефа на Хамас

Стана ясно, че Международният наказателен съд в Хага е издал заповед за ареста на премиера…

преди 4 часа