Често сме изкушени да добавим цветя към нашите градини, за да привлечем пчели и да насърчим биоразнообразието. Но понякога това може да се окаже лоша идея?
За да украсят зелени площи, повечето градове и любители градинари разчитат на градински растения – такива, които са селективно отгледани за определени качества, като например тяхната декоративна стойност. Със своите крещящи цветове, необичайни форми и по-големи пропорции те могат да бъдат привлекателни за човешкото око. Но те не са непременно полезни за пчелите и другите опрашители.
Често може да е точно обратното: едно популярно градинско цвете, произхождащо от Южна Америка, петунията, първоначално е имало пет венчелистчета. Поради изкуствена селекция хибридните сортове сега понякога имат 10.
„Обичаме големи, пухкави и крещящи цветя. За да направим цветята по-привлекателни, избрахме някои видове с двойни венчелистчета. Това създава впечатлението, че цветето е по-голямо. Но в действителност нектарната част, която е жизненоважна за опрашителите, може да не съществува повече, поради тази селекция. В други случаи може да е скрита от венчелистчетата“, обяснява Стефани Фриши, специалист по местни растителни материали в организация с нестопанска цел, базирана в Портланд, Орегон.
Точно това се случва с петунията. При хибридните сортове с „двойни венчелистчета“ частите, които произвеждат нектар, до голяма степен са изчезнали, тъй като растенията постепенно инвестират повече в своите големи, многобройни съцветия. В днешни дни нашите градове са пълни с тези растения, подбрани заради техните естетически качества. „Преди няколко години можехте да видите диви растения в нашите градове, но постепенно нещата се промениха. Започнаха да се избират такива, които са привлекателни за хората. Тези критерии са по-малко очевидни за насекомите, които страдат от тази селекция “, казва Фриши.
В Германия 70% от растителните видове са в упадък в цялата страна. Богатството на видове в ландшафтен мащаб е намаляло средно с 1,9% на десетилетие през последните 60 години. Смята се, че инвазивните видове допринасят за този спад.
Намаляването на пчелите не се дължи само на селективното отглеждане. Причинява се и от вноса на „екзотични“ видове от чужбина. Чуждите растения могат да изглеждат по-привлекателни за хората – може би поради техните живи цветове, необичайни форми на цвета или дори заради културно наследство – това не означава, че насекомите ги виждат по същия начин.
„В миналото повечето австралийски градове са се правили да изглеждат като британски, като са се засаждали и дървета от британски видове“, казва Катрин Бертън, градски еколог и постдокторант в университета RMIT в Мелбърн. „Но британските дървета са различни: повечето от тях губят листата си през зимата. Вместо това австралийските не го правят. Опрашителите не разпознават нещо за ядене на тези неместни дървета. Насекомите са много придирчиви към това каква храна избират“, казва тя.
Смятаме, че пчелите могат да съпоставят всички цветя, но това не е така: повечето от тях трябва да намерят правилното съвпадение между химичните свойства на растението и собствената си физиология, когато опрашват. „Пчелите не са генералисти, те са много по-тесногръди“, казва Фриши.
Магали Дешан е градски еколог в Марсилския университет, Франция. Работила е върху създаването на градски парк в центъра на града, предназначен да привлече местни и средиземноморски пеперуди. Когато тя започва изследването си преди 10 години, само четири вида средиземноморски пеперуди са оцелели в центъра на Марсилия. Гъсеницата на Пача, вид средиземноморска пеперуда, била изчезнала от града.
„Гъсеницата на Pacha използва само морски зърнастец като растение гостоприемник. Без него никоя пеперуда няма да остане в градината за размножаване. Засадихме нови местни видове морски зърнастец, за да ги привлечем. Отне шест години на пеперудите да дойдат и да поемат собствеността върху мястото“, казва Дешан.
След 10 години изследвания видовете пеперуди в градината се удвоили. „Ако просто засаждате градински растения, това може да помогне на собствениците на града да се борят с горещите вълни през лятото. Но това няма да е непременно полезно за насекомите“, казва Дешан.
И насекомите не са единственият проблем. Растенията също са чувствителни към нови среди. Понякога неместното растение изглежда като местно, но не се отваря в правилния сезон, за да бъде опрашено и да се възпроизвежда успешно. Местно европейско цвете може да се отвори през пролетта, но американско може да не се отвори по същото време, дори ако принадлежи към същия вид. Подобно на насекомите, растенията се нуждаят от време, за да се адаптират към околната среда. Това понякога може да отнеме десетилетия.
Засаждането на повече местни видове би гарантирало, че пчелите могат да намерят храна в нашите градини, дори някои редки екзотични видове понякога могат да бъдат полезни.
Но днес само малка част от растенията, продавани от търговските разсадници, са местни видове от див тип. Например, едно проучване от 2017 г. на 14 градински центъра в средноатлантическия регион на САЩ установява, че само 5,75% от растенията, които продават, са от този вид. По-голямата част от тях са от разсадници, като например тези, които се отглеждат селективно за хранителни или за декоративни цели. Необходими са ви няколко месеца, за да порасне едно местно растение, което може да обезсърчи собствениците да ги садят. Доналд Макинтайър, например, притежава разсадник, който отглежда местни растения в английския град Бат. „Много градинари се отказват след няколко години, защото е наистина трудно. Познаването и контролът на производството са трудни“, казва той.
Макинтайър започва своето производство на местни растения през 1980 г., след като придобива диплома по растителна генетика. „По това време упадъкът на местните растения не беше толкова голям, но упадъкът на околната среда и биоразнообразието вече беше тук“, казва той. Той събира семена само от диви пространства като природни резервати, които не са били експлоатирани от човешка дейност от десетилетия. Пробите се събират под строг протокол – разрешено е само ограничено събиране на тези популации от диви растения.
Когато Макинтайър започна своята дейност, търсенето не такова като днес. „Сега нуждите нарастват постепенно“, казва той. Клиентите на Макинтайър са предимно фермери, мениджъри на инфраструктура, оранжерии и природни резервати. Много малко частни градинари купуват продуктите му. „Няма много от нас. Знам за още четирима собственици на градини като мен в Обединеното кралство“, казва той.
В някои страни производителите на местни растения са се обединили в професионални мрежи. Германските производители създават етикет с Regiosaaten (немска гаранция за качество и произход) преди около 20 години, гарантиращ проследимостта на диви и местни растения. Във Франция етикетът Végétal е подобен. Лейбълът има 75 членове в цяла Франция. През 2022 г. марката получава 25 нови заявления от ферми, за първи път от създаването й през 2018 г. Съвсем наскоро европейска асоциация, Native Seed, се присъедини към тези национални мрежи. Нейните цели са да насърчи „приемането на международни стандарти за местни семена при екологично възстановяване“ и „адаптирането към европейската верига за доставка на местни семена“.
Но за да се увеличи наличието на подходящи растения за опрашители, не само разсадниците трябва да се променят – трябва да се промени и манталитетът на хората.
„Ландшафтните специалисти са наясно, че всяко растение има своя собствена употреба“, казва Фриши. Тя обяснява, че трябва да приемем, че красотата не е необходима само за геометричните форми. „Някои растения могат да бъдат високи, други по-ниски. Не е нужно да проектирате нещо много стриктно“, казва тя. Градинските отпадъци също могат да бъдат полезни за насекомите: например есенните листа могат да осигурят подслон през зимата или лятото, така че не е лоша идея да ги оставите на земята. „Насекомите ги използват, за да си осигурят топлина или да отложат ларвите си“, добавя тя.
В тази концепция за красота градините може да не са толкова цветни, колкото сме свикнали. В Европа и САЩ местните растения често са по-малко цветни и пищни от екзотичните сортове. „Съседите или гражданите може да си помислят, че собственикът не се грижи за градината си. За да избегнете недоразумения, можете да поставите пейка, малка ограда, няколко малки навеса… всички тези неща в пейзажа казват на другите, че мястото не е пренебрегнато ”, предлага Фриши.
Разбира се, идеите за това какво прави една красива градина са се променяли през историята и най-популярните растения непрекъснато се оформят от тенденциите на деня. Модата на големите цветя е точно такава и ние имаме силата да я променим, за да отговаря на променящите се приоритети.
Най-трудната част ще бъде да се осигурят на градинарите растения, които са полезни за опрашителите. „Много е трудно да се направи разлика между генетично роден екземпляр от неместен“, казва Бартън.
Фриши обяснява, че ако отидете на традиционен пазар в разсадници, можете да си купите местно растение, но често те са третирани с инсектициди, за да станат по-големи и по-високи. „Някои инсектициди просто остават на повърхността и намаляват с поливането, но други не и остават върху растението през целия му живот. Ако поставите това растение в градината си, дори и да е местно, то ще убие опрашителите,“ – казва тя.
Въпреки това, за градинари, които се надяват да осигурят убежище за пчели и други насекоми, има опции. Те могат да пазаруват в разсадници, които продават местни растения, и да четат за добри практики. „Днес има много информация по темата“, казва Макинтайър. Например в Обединеното кралство Wild Flower Society предоставя онлайн конференции за преподаване на добри практики в градинарството за поддържане на биоразнообразието в зелените площи. Междувременно Native Seed направи списък на европейски собственици на местни растения за разсадници на своя уебсайт.
Фриши и нейният колега Матю Шепърд също са написали ръководство, достъпно безплатно онлайн, където описват някои успешни начини за възстановяването на биоразнообразието.
Освен по-голямата прозрачност от страна на разсадниците, относно това кои цветя са полезни за местните опрашители, вкусът на потребителите също играе важна роля. Може би много хора все още вярват, че местните растения са по-малко красиви. Но те имат връзка с дома си, която неместните растения просто нямат.
Превод и редакция: Венета Николова
Според "Продължаваме Промяната - Демократична България" Бойко Борисов цели да блокира работата на Народно събрание.…
Цената на водата на 28-те ВиК дружества в България ще се промени от началото на…
Съюзниците в НАТО ще трябва да харчат близо 3% от БВП за отбрана, казва висш…
"По отношение на Бойко Борисов - министър председател, а Атанас Атанасов - председател на парламента…
Варна, като един от най-прекрасните градове на България, сега може да се похвали с една…
„ДКЦ V – Св. Екатерина – Варна“ ЕООД е с готов проект за изграждане на…
Leave a Comment