Категории: Любопитно

Готови ли сте за Осми март. Какво всъщност празнуваме на тази дата

Реклама

„Честит 8 март, мамо!” – на бас, че сте го писали с детския си почерк. И после сте свикнали да честитите празника: на съученички, приятелки, колежки. На жената до вас.

И усмихнато да приемате букети, поздравления и подаръци, ако от малка са ви обличали в розово. Или пък с презрителна гримаса отхвърляте „тоя комунистически празник”… Голямо объркване цари около датата 8 март и си струва да си припомним какво се чества на нея.

Осми март е Международен ден на жената, който почита борбите на жените за равни права по цял свят.

Историята:

На 8 март 1857 г. в Ню Йорк жените от шивашки и текстилни предприятия излизат на протест против лошите условия на труд и ниските заплати. Работничките са атакувани и разпръснати от полицията. Две години по-късно, на същия месец, тези жени създават своя първи работнически синдикат.

В следващите години следват други протести, най-известният от които е през 1908 г., когато жените организират шествие през Ню Йорк с искания за по-кратък работен ден, по-добро заплащане и право на гласуване. През 1910 г. в Копенхаген се провежда първата международна конференция на жените, на която, по предложение на германската социалистка Клара Цеткин се приема: всяка година да се празнува деня на работничките и на международната им солидарност за борба за равноправие с мъжете във всички обществени сфери на живота.

През 1977 г. Общото събрание на ООН приема 8 март да бъде признат за Международен ден за правата на жените и за мир.

Идеята:

На жените винаги се е налагало да се борят за своите права, независимо в коя страна и в кой исторически период се намират. А 8 март, Международният ден на жените, е чудесен повод да поговорим за неравнопоставеността и за проблемите, пред които жените по света са изправени, пише “Дневник”:

8 март не е ден за купуване на рози, парфюми и други подаръци. Не ни е нужен специален ден, в който да показваме любовта и уважението към майките, приятелките, съпругите и дъщерите си.

Но ни е нужен ден, в който мъжете и жените открито да поговорят за домашното насилие, за изнасилването, за дискриминацията, за сексизма, за феминизацията на бедността и най-вече за това, че неравнопоставеността на жените не е само женски проблем. Това е проблем на цялото ни общество, на цялото човечество.

Днес е 8 март. Нека отбележим празника с признание не само към тези, които обичаме, но и към тези, на които дължим своите права. Това, че днес в България жените гласуваме, образоваме се, свободни сме да избираме своя професионален и личен път, не е даденост, а резултат от нечия дълга борба.

Борбата срещу неравноправието, насилието и стереотипите продължава и днес по цял свят.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето днес край морето

Днес ще преобладава слънчево време с разкъсана висока и средна облачност. Мъгливо ще се задържи…

преди 34 минути

Военен камион катастрофира на магистралата

Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…

преди 15 часа

Подробна прогноза за времето през следващите дни

В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…

преди 15 часа

В навечерието сме на голям християнски празник. Много хора имат имен ден

в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…

преди 15 часа

Спират тока рано в четвъртък на всички тези места във Варненско

На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…

преди 16 часа

Честито: Ученици получават по 135 лв. на месец да развиват талантите си

Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…

преди 16 часа