Медът е един от най-полезните продукти, тъй като влияе положително на здравословното състояние и на имунната система, може дори да се ползва и за разкрасяващи процедури. Счита се за суперхрана. Но изглежда, че консумацията на меда, освен ползи, може да донесе и някои вреди. Поне така твърди ендокринолог, който посочи и причините за това.
Според ендокринолога д-р Зухра Павлова редовното ядене на мед може да навреди на един орган. Много хора дори не предполагат кой е той.
Поради излишък на фруктоза от състава си, медът може да навреди на черния дроб. Д-р Павлова обяснява, че тъй като е богат източник на фруктоза, медът променя чувствителността на клетките към хормона на ситостта лептин. В резултат на това се развива неудържим апетит. Това може да допринесе за появата на наднормено тегло, мазнини, включително в черния дроб, съобщава Актуално.
„Излишъкът от фруктоза (медът се състои главно от нея) води до мастна дегенерация на черния дроб“, споделя експертът. Освен това Павлова счита, че медът, който днес се продава в магазините, рядко е с високо качество и може да съдържа следи от пестициди. Тя коментира и способността на меда да вреди на хората с диабет. Специалистът подчертава, че този пчелен продукт не трябва да се счита за полезен при това заболяване. „Това е много опасна заблуда, която може да доведе до кома“, казва д-р Зухра Павлова.
Обобщавайки, лекарят допълва, че трябва да се консумира само мед само с доказано добро качество и не като деликатес, а като лекарство. В случая 1 чаена лъжичка е достатъчно количество.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!
По публикацията работи: Пламена Сутева
Милена Соколова безспорно е един от най-интересните и открояващи се персонажи от третия сезон на…
Днес (14 ноември) се проведе брифинг на областния координатор на ПП ГЕРБ - Варна Иван…
Днес в 16:10 ч. е постъпил сигнал за пожар в хипермаркет до болница "Св. Анна"…
Турският посланик в Румъния Йозгюр Къванч Алтан остро разкритикува липсата на магистрала Букурещ - София.…
Условно наказание с максимален изпитателен срок беше потвърдено за шофьор на автобус, причинил смъртта на…
Европейската комисия (ЕК) дава срок от два месеца на България да предприеме необходимите мерки, относно…
Leave a Comment