Категории: Любопитно

Удивително откритие: Намериха скелет на прилеп на 52 млн. години (СНИМКИ)

Реклама

Два много добре запазени скелета на прилепи на 52 милиона години, откриха в Уайоминг. Те са най-старите откривани някога и принадлежат на невиждан досега вид, разкриха изследователи.

Редките вкаменелости са открити при река Грийн Ривър в югозападната част на щата. Новооткритият вид е малко по-малък от най-близкия известен родствен вид прилепи Icaronycteris, и е можел лесно да се побере в човешка ръка със сгънати крила към тялото.

„Когато за първи път видях първия скелет, веднага си помислих, че е различен“, каза водещият автор Тим Ритберген, палеонтолог по прилепи и мениджър на колекцията в Центъра за биоразнообразие Naturalis в Лайден, Холандия. „Тъй като се намират по-ниско в стратиграфията в сравнение с други изкопаеми прилепи, те представляват най-старите скелети.“

Прилепите са еволюирали за първи път през еоценската епоха. Досега най-старите регистрирани скелети на прилепи бяха останки на повече от 50 милиона години от I. index и друг примитивен вид, наречен Onychonycteris finneyi, които палеонтолозите откриват от отлаганията при река Грийн Ривър. „Реката Грийн Ривър е едно от местата, където намираме най-добре запазените скелети“, каза Ритберген.

За да определят еволюционната история или филогенеза на прилепите, изследователите сравняват новите вкаменелости с непокътнати скелети от шест еоценски вида прилепи, както и с изолирани зъби от два други изчезнали вида и със скелети на живи прилепи. Техните резултати показват, че новооткритите скелети на прилепи принадлежат на невиждан досега вид Icaronycteris, който те нарекоха gunnelli на покойния биолог на прилепите Грег Гънел.

„След сравняване на измерванията с други прилепи, ясно се откроиха като различен вид“, каза Ритберген. „Бях супер развълнуван и се чудех, че може би разнообразието от прилепи от ранния еоцен е много по-голямо, отколкото си мислехме.“

Подробните сканирания на вкаменелостите предполагат, че I. gunnelli е тежал по-малко от 22,5 грама, което е приблизително същата телесна маса като I. index, въпреки че последният вероятно е бил малко по-голям. Несъответствието между реконструираното тегло и размаха на крилата може да се дължи на деформация на костите по време на фосилизация, според проучването.

Този новоописан вид се счита за един от най-старите известни скелети на прилепи, предоставящ нова представа за филогенезата на нашите най-ранни вкаменелости. Въпреки това все още има въпроси, които могат да бъдат разрешени само чрез възстановяване на по-добре дефинирани и пълни вкаменелости от прилепи.

По публикацията работи: Велислава Велева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Утре имен ден празнува едно много интересно име

Утре, на 22  септември православният календар отбелязва Преп. Йона. (Йон означава гълъб). Имен ден празнува…

преди 26 секунди

Какво ще бъде времето по Северното Черноморие в неделя

През нощта ще се изясни почти над цялата страна. По Черноморието ще духа слаб вятър…

преди 4 минути

Балчик празнува 84 години от връщането към пределите на България

На 21 септември 2024 г., традиционно бе отбелязана годишнината от връщането на град Балчик към…

преди 8 минути

България се готви да посрещне един от най-великите си дни

Независимостта на България е провъзгласена на 22 септември (5 октомври нов стил) 1908 година в…

преди 14 минути

До часове настъпва астрономическата есен в България

Астрономическата есен през 2024 година настъпва на 22 септември в 15:43 часа и свършва на…

преди 18 минути

Официално: Йорданка Фандъкова се завръща

Стана ясно, че от ГЕРБ-СДС вече са готови и обявиха част от водачите си в…

преди 22 минути