Може би на много от нас ни се е случвало, след като хапнем обилно, да се чувстваме непродуктивни, сънливи и да ни се прилягва. Подобни симптоми се считат за нормални, но все пак честата им проява може да подсказва за някаква болест. На какво всъщност може да е симптом сънливостта след хранене?
1. Проблеми с щитовидната жлеза и сънливост след хранене
Сънливостта след хранене може да е признак на хипотиреоидизъм. В този случай щитовидната жлеза отделя твърде малко хормони за регулиране на метаболитните процеси в тялото ни. Недостигът на хормони на щитовидната жлеза може да попречи на правилното храносмилане, да забави перисталтиката на червата и просто да причини сънливост след хранене. Хипотиреоидизмът може да бъде свързан и със симптоми като хронична умора, проблеми с паметта и концентрацията, косопад, увеличаване на теглото, суха кожа и често усещане за студ, несвързано с околната температура, съобщава Актуално.
2. Друга причина може да е инсулиновата резистентност
Хората, които се борят с инсулинова резистентност, могат да изпитват и сънливост след хранене. Това се дължи на необичайната реакция на тъканите в организма към инсулина. При това положение се нарушава и усвояването на глюкозата, намираща се в кръвта, от клетките.
При такива хора може да се наблюдава отпадналост не само след хранене, но и хронично чувство на умора, главоболие, проблеми с концентрацията и увеличаване на теглото. Когато инсулинът се произвежда късно и в прекомерни количества след хранене, тогава се появява постпрандиална хипергликемия.
3. Недобре балансирано хранене и чувство на отпадналост
Сънливостта след хранене също може да бъде симптом, който е резултат от неправилно, недобре балансирано хранене. Храните, богати на прости захари, много често ни карат да се чувстваме уморени. Това е свързано със значителното и внезапно освобождаване на инсулин, който е отговорен за метаболизма на въглехидратите. Храните, съдържащи големи количества протеини, също могат да предизвикат сънливост. Излишъкът от триптофан, съдържащ се в белтъчините, който участва в производството на серотонин, ни кара да се чувстваме така, сякаш дремем след хранене.
В случай, че чувствате подобни симптоми по-често и по-силно, най-добре е да си направите изследвания на кръвта и да посетите вашият лекар. Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…
В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…
в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…
На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…
В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…
Leave a Comment