Категории: Варна

Християн Облаков посочи имената на бележити архитекти, сътворили красивата архитектурна среда във Варна след Освобождението (ВИДЕО)

Реклама

Днес в предаването „Активни варненци” ще Ви запознаем с историята на архитектурното наследство на Варна. Какво е мястото на Варна в Европа, как стилът на сградите се развива тук, какво е уважението ни към тази история, как тя се свързва с идентичността ни, ще разберем от нашия гост Християн Облаков.

Той е варненец, екскурзовод, ценител на изкуство, особено на местната архитектура след Освобождението. Християн Облаков познава добре нашата история, разказва с удивително познание за варненските сгради и общества, за бита и културата на хората, живели тук и как Варна се превръща в уникален, европейски, космополитен град.

Здравейте, господин Облаков! Каква е Варна след Освобождението?

Много по-различно е изглеждала отколкото днес, за което си има обяснение. Била е един по-малък град, носещ белезите на ориента. Това е нормално. Все пак дълго време градът е бил част от Османската империя. Но и един град, който се устремява към Европа. В този смисъл архитектурата отразява този устрем. Градът започва да се променя. За това е положен много труд и са минали много години. В крайна сметка се вижда и резултатът. Варна наистина се променя.

Как и защо Варна става значим град за региона?

Варна си е била значим град и назад във времето – още отпреди Освобождението. След Освобождението тя е изключително значим град за страната и региона, тъй като е пристанищен град и всъщност морската търговия в миналото е била от изключително значение, както продължава да бъде и в наши дни.

Кои са бележити архитекти от времето след Освобождението?

В първите години след Освобождението, фактически нашето първо поколение архитекти все още се обучава в университети на Централна и на Западна Европа. В този смисъл първите архитекти, които започват работа във Варна, а и не само, това са архитекти от различни европейски страни. Някои пристигат за кратко, други се установяват да живеят за по-дълго време в страната. Това са архитекти от Австро-Унгария, от Германия, от Франция, от Италия. Те прокарват и тази нова линия на архитектурата. В края на 19 век получава своето академично образование и първото българско поколение архитекти.

От края на 19 век, арх. Херман Майер, например, е изготвил архитектурния план на сградата на БНБ във Варна, на ул. „Преслав“, където се помещава Областната управа в града. Арх.
Виктор Румпелмайер е автор на архитектурния проект, който е претърпял известно изменение, на сградата на Двореца Евксиноград – летният княжески дворец. Същите тези архитекти са автори на архитектурни проекти и за други сгради в страната, разбира се. Слава Богу има запазени сгради.

А има ли имена на български архитекти, които са слабо познати, но имат силно влияние?

Имаме чудесни поколения архитекти, които са получили своето образование и са реализирали своя творчески потенциал. И във Варна, и в цялата страна. Специално тук за Варна имаме архитекти, които са по-известни със своите имена. Има и такива, които не са придобили чак такава популярност.

Арх. Дабко Дабков, арх. Манол Йорданов, арх. Атанас Несторов, арх. Никола Лазаров са едни от големите имена в българската строителна памет в края на 19 и началото на 20 век. Те са работили не само във Варна, а и в цялата страна.

На местно ниво арх. Дабко Дабков е едно от имената, които са по-добре познати. Но, разбира се, и неговите колеги също така са дали своя принос в изграждането на тази красива архитектурна среда.

Повече от разговора на Николай Танчев с Християн Облаков, можете да чуете във видеото:

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Колко полезни са ферментиралите храни?

Ферментиралите храни са особено полезни за организма. Чрез тяхната консумация можем да предотвратим настинки и…

преди 18 минути

Наказват мъж, причинил смъртоносно ПТП в Добрич: Дете на 3 г. е излетяло през счупен прозорец и е починало

Подсъдим получава 6 години затвор за причиняване на ПТП със загинало дете, пътувало в необезопасено…

преди 45 минути

Откриха труп в автомобил във Варна

Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…

преди един час

Тази събота отбелязваме голям празник: Ето кой има имен ден и какво трябва да сложим на трапезата

На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…

преди един час

ЕП одобри Илиана Иванова за български представител в Европейската сметна палата

Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…

преди 2 часа

Пак пияни и дрогирани зад волана: Ето колко са заловени по родните пътища само за ден

От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…

преди 2 часа