Мирча Йонуц Костеа са имената на бившия служител на Министерството на финансите, който получи присъда от шест години затвор в петък за съучастие в подкуп по дело, свързано с възлагането на поръчка за рехабилитация на някои железопътни участъци. 7 години пък ефективна присъда получи по същото съдебно досие бившият министър на финансите Себастиан Владеску.
Съдът в Букурещ издаде днес заповед за изпълнение на присъдата шест години затвор за подкуп на Костеа. Тъй като не е намерен вкъщи и не се е предал в полицията, срещу него е образувано общо разследване. Вследствие на това магистратите разпоредиха специална конфискация на сумите от 3 121 328 леи и 1 919 900 евро от Мирча Йонуц Костеа.
В същото досие, свързано с възлагането на поръчка за рехабилитация на някои железопътни участъци, бившият министър на финансите Себастиан Владеску беше окончателно осъден в петък от Върховния касационен съд на 7 години и 4 месеца затвор за извършване на престъплението получаване на подкуп.
На първа инстанция Владеску беше осъден на 8 години и 6 месеца затвор, но състав от петима съдии от Върховния съд установи в петък, че деянията, извършени в случая с престъплението търговия с влияние, са погасени по давност. Така Владеску остана с присъда от 7 години и 4 месеца за престъплението подкуп.
От друга страна, присъдата от 4 години и 3 месеца затвор, която бившият депутат Кристиан Буреану получи за търговия с влияние, беше отменена от съдиите поради изтекла давност .
Бизнесменът Йозеф Хорнегер, представител на консорциума от австрийски компании Swietelsky – Wiebe – Takenaka, беше изправен пред съда, признавайки, че е предлагал подкупи на няколко румънски служители, включително Себастиан Владеску.
Досието за корупция касае плащания за 20 милиона евро
Според Националната дирекция за борба с корупцията ( DNA ) досието се отнася до корупционни престъпления, извършени между 2005 г. и 2017 г., при които чуждестранна компания е извършила плащания на стойност приблизително 20 милиона евро на румънски длъжностни лица под формата на комисионни във връзка със сключването и изпълнението на договори за рехабилитация на ж.п.
Така през 2005 г., като част от търга за рехабилитация на железопътна линия, представителите на чуждестранната компания сключиха споразумения със Себастиан Владеску, Йонуц Костеа и лице, близко до ръководството на CNCFR, а именно Михаела Мителу, с което се задължава да им изплаща постепенно, за целия срок на договора, комисионна в размер на 3,5% от получените суми от румънската държава.
Като част от тези плащания румънските служители обещаха да предприемат действия за получаване на допълнително финансиране за изпълнение на договора и да осигурят бързо плащане на издадените фактури.
Какъв беше маршрутът на парите?
За улесняване на предаването на паричните суми била създадена фиктивна верига, по която те били насочвани към подсъдимите .
Впоследствие сумите са прехвърляни чрез последователни операции към други офшорни компании, разпределени на пет нива, за да се затрудни проследяването на парите.
В последния етап парите са превеждани по сметки на посочени от обвиняемите фирми или са теглени в брой и им се предават. Според ДНК по този начин Себастиан Владеску е получил 2 242 000 евро, Константин Даскалу е получил 1 114 000 евро, а Кристиан Буреану е получил 2 111 799 евро , според Agerpres .
По публикацията работи: Венета Николова
Ужасяваща гледка се е разкрила в района на Галата във Варна. Там минувачи са се…
На 30 ноември Православната църква почита паметта на Св. ап. Андрей Първозвани. Празникът е наричан…
Кандидатурата ѝ е подкрепена с 581 гласа "за", 34 гласа "против" и 31 гласа "въздържал…
От пресцентъра на МВР предоставиха за медия "Нова Варна" междинни резултати от специализираната полицейска операция…
"Асоциация Муковисцидоза" стартира кампания за набиране на 30 000 лева в подкрепа на пациенти рядкото…
Любящи родители описват своето бебе Мария като "дълго чакано, обичано и усмихнато ангелче". За съжаление…
Leave a Comment