Категории: Любопитно

Педиатър обясни какво да направим ако детето ни има кърлеж, а нямаме достъп до медицинска помощ

Реклама

Сезонът на кърлежите дойде. Тези малки паразитни насекоми се вкопчват в човешкото тяло, избирайки най-незабележими места. Затова е добре да огледаме добре тялото на детето си, след разходки в природата. Кърлежът трябва да се махне в рамките на 24 часа след ухапването, тъй като след това има опасност от зараза със заболяване. В такъв случай винаги най-добрият избор е помощ от медик, но когато това не е възможно, има някои неща, които можем да напраим сами, за да предпазим детето си след ухапването.

Когато забележите кърлеж, най-неприятното е, че ухапването е безболезнено и се установява по-късно. Това каза педиатърът д-р Рада Маркова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя обясни, че много често кърлежът остава незабележим, тъй като полазва по скрити места, за да остане за по-дълго време неоткриваем.

„След разходка в парка, е добре да съблечем детето и да го огледаме. Добре е при разходка да използваме по-светли дрехи, на които кърлежите са по-видими и да разгледаме по-добре гънките по тялото – под мишници, зад ушите. Могат да бъдат във всяка част на детското тяло“, обясни педиатърът.

Тя обясни, че хоботчето на паразита се забива в тялото и самото тяло на кърлежа остава над кожата, така че той остава видим и не би трябвало да се обърка с бенка.

„След като бъде установен от родител, трябва да се запази спокойствие“, каза д-р Маркова.

Тя обясни, че ако има възможност да се потърси лекарска помощ, това трябва да се направи и трябва да стане по възможност в рамките на 24 часа – това е периодът, в който се смята, че не може да се предаде зараза.

Но ако се намираме сред природата, трябва да решим въпроса сами.

„Ако нямате възможност за медицинска помощ, има специални приспособления, с които тялото може да бъде извадено“, каза медикът.

Може да се използва марля с нервнопаралитичен спрей, след което с т.нар. „кози крак“ и с леко загребване и завъртане тялото може да се махне, без да бъде разкъсано, обясни д-р Маркова и допълни, че след това мястото трябва да се обработи с йодасепт и да се наблюдава самото място на ухапването за локални последици – оток, зачервяване, болки и за симптоми – най-често температура, втрисане, мускулни болки.

Кърлежът може да се занесе за изследване и е добре да бъде изследван – в РЗИ при центъра по заразни и паразитни болести.

Даването на медикаменти като антибиотици става само след предписание на доктор и когато има множество кърлежи по тялото, или кърлежът е престоял повече от 3-5 дни.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Какво ще бъде времето днес по Черноморието

Днес над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. Облачността над североизточните райони и…

преди 55 минути

Това е най-вкусната и лесна баница за почивните дни

Когато има повече почивни дни сме свикнали да си приготвяме вкусни гозби у дома. А…

преди 16 часа

Кога е Димитровден. И какви са вярванията за този празник

На 26 октомври отбелязваме Димитровден. У нас народният култ към Свети Димитрий го представя като…

преди 16 часа

Силна буря помете Халкидики

Стана ясно, че силна буря връхлетя Халкидическия полуостров в Гърция. На места има наводнени пътища.…

преди 16 часа

Почина един от най-великите актьори за всички времена

Дейвид Греъм, актьорът, който озвучаваше герои в телевизионни сериали, сред които „Прасето Пепа“ (Peppa Pig),…

преди 16 часа

Защо сменяме времето два пъти в годината

Остава много малко до поредното преместване на стрелките на часовниците. Това ще се случи в…

преди 16 часа