Какви са рисковете при ухапване, разказват лекари специалисти, както и нужно ли е да се приемат антибиотици или да се прилагат ваксини след среща от близо с кърлеж?
50 души са ухапани от кърлежи през последната седмица във Варна, с което се запазва нивото от предходната седмица. Това съобщиха от РЗИ-Варна за нашата медия. Високите нива се дължат на това, че има множество валежи, при които кърлежите са по-активни.
Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), потвърди, че при влажно време кърлежите са по-активни. Те изчезват при много студено и много горещо време, уточни епидемиологът.
След ухапване е важно паразитът бързо да бъде изваден. Обикновено това може да стане с пинсета, ако се случи 1 -2 часа след ухапването. Ако не може да излезе с пинсета, най-добре е да се потърси лекарска помощ, уточни проф. Христова.
При децата не се бие ваксина срещу тетанус при ухапване от кърлеж, защото те са имунизирани скоро и имат защита. При възрастните също не се налага ваксинация, ако са реваксинирани на време, в противен случай се слага ваксина, обясни директорът на НЦЗПБ.
Антибиотик пък се препоръчва само ако е сигурно, че кърлежът носи зараза и при сринат имунитет.
Стана ясно, че катастрофа между тежкотоварни автомобили блокира движенито по автомагистрала „Марица“ в района на…
През първите дни от новата седмица времето ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Сутрин…
На 25.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…
Днес на празникът на Св. Екатерина според традициите, рано сутринта стопанката на дома, която задължително…
Стана ясно, че земетресение с магнитуд 4,1 е било регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча,…
Стана ясно, че цената на повечето зеленчуци на борсите в страната се покачва тази седмицата,…
Leave a Comment