Категории: Варна

Георги Енчев – Гош: Искам, когато хората излизат от нашите спектакли да им се танцува (СНИМКИ)

Реклама

Всички 17 хореографи на The Center и 250 танцьори ще изпълнят сцената в зала 1 на ФКЦ на 24-ти юни от 19:30ч.  като част от националното им турне. „Бъдеще“ обещава да пулсира с най-новото, случващо се в модерния танц и култура, без да изневерява на авторския стил и стандарти на училището. По този повод разговаряме с Георги Енчев-Гош, създател и главен хореограф на училището за танци и модерна култура The Center.

1. Едва няколко месеца от триумфа по случай 20-тия рожден ден на The Center. Ето, че отново излизате с нова продукция „Бъдеще“ – какво се крие зад това заглавие?

„TWENTER” беше зрелище от различно поколение, недостигнато от никой до сега. Тук разговорът е друг. „Бъдеще” е годишният спектакъл на танцовото ни училище. В него участват голяма част от танцьорите от всичките ни 5 града. Шоуто е направено в пет различни форми, съобразени със сцените и публиката в градовете, в които се играе. Изградено е от около 40 танцови миниатюри, зад които стоят 15 от хореографите на The Center.

„Бъдеще”, защото ни занимава това, което ни предстои без да се страхуваме в какво ще ни превърне. Даваме си сметка, че времето е векторна величина, отворена само напред, и че ние трябва да я следваме. Въпреки, че сме обърнати към бъдещето, ние не живеем там. Вярваме, че се грижим за бъдещите поколения, когато им създаваме пълноценно настояще и ги учим, че бъдещето се създава от нас, а не за нас.

„Бъдеще”, защото искаме да имаме по-добра видимост за гледката пред себе си.

Снимка: Г. Енчев

2. Свикнали сме да виждаме The Center в мащабни продукции, с много танцьори и перфектни синхрони – това ли да очакват вашите почитатели отново?

Винаги е такова. В повечето случаи сцените не ни побират. И този път участват над 250 танцьори от Варна, София, Пловдив, Русе и Велико Търново. Синхронът е най-лесната част от работата ни и той не е функция на броя повторения, които си направил. Разбирането на музиката и материята, с която работим е пътя към тази групова еднаквост, която така впечатлява на сцената.

3. Сякаш работата ви в годините става все по-концептуална и дълбока, не само технически, а и що се отнася до темите, които засягате. Къде виждате границата за себе си като хореограф?

Мен лично като творец ме вълнуват теми, които не бих могъл да предназнача за голяма сцена, затова и не го правя. Универсалността на езика, с който имам възможността да боравя ми позволява да задвижвам пластове и сетива, до които много трудно се достига. Единствено в непознатото ми става истински интересно. Темите, които изследвам ми ги подават срещите в живота с кино, литература, музика. Безкрайно е, и точно затова ми се иска да не ги виждам тези мои граници, на които се сражавам по време на всеки един по-задълбочен творчески процес.

4. Как се промени вашата лична, творческа визия за тези 20 години?

Иска ми се да кажа, че стана по-изтънчена, но това не бих могъл аз да го определя. Трансформира се непрекъснато. Вероятно се разнася във всички посоки. Има моменти, в които категорично отказвам да се съобразявам със струята, в други принадлежността ме кара да мисля и за всичко, от което съм част. Еквилибристика си е. Но винаги има една допустима граница, под която не се слиза при никакви условия. Тя се формира от моите принципи, ценности и вярвания.

5. Всички свързваме The Center с вас, но центърът много се разрасна през последните години, какво е неговото лично „бъдеще“? 

„The Center е жив организъм” както се казва в представлението ни TWENTER. Бъдещето ни е да инвестираме в настоящето и да го преживяваме пълнокръвно. В нашите редици вече имаме 17 хореограф-преподаватели, с всеки от които много се гордея. Все повече искаме да бъдем заедно, но с всяка година се оказва все по-трудно. Нужни сме си и това ни държи близо дори и когато сме далеч.

6. С какво усещане искате да излязат зрителите от залата на ФКЦ на 24-ти юни? 

За интересна и значима среща. Искаме да им се пританцува. Винаги съм искал хората да излизат от мое представление, както аз като малък, когато гледах „Манастира Шаолин” на кино. 

Снимка: Г. Енчев
Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Военен камион катастрофира на магистралата

Стана ясно, че военен камион на Сухопътни войски катастрофира на магистрала „Тракия” край Пазарджик. Инцидентът…

преди 11 часа

Подробна прогноза за времето през следващите дни

В петък ще започне промяна на времето. Облачността бързо ще се увеличи и към обяд…

преди 11 часа

В навечерието сме на голям християнски празник. Много хора имат имен ден

в събота, на 30 ноември е Андреевден. Името на Св. Андрей често се среща в…

преди 11 часа

Спират тока рано в четвъртък на всички тези места във Варненско

На 28.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…

преди 12 часа

Честито: Ученици получават по 135 лв. на месец да развиват талантите си

Стана ясно, че общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и…

преди 12 часа

Обявиха причината за смъртта на 21-годишния мъж, открит мъртъв в река Огоста

В Окръжна прокуратура – Враца е постъпило уведомление от ОД на МВР гр. Враца за…

преди 12 часа