Трябва да се изправим пред обективните реалности, за да не допускаме да бъдем заслепени. Голяма част от съгражданите ни са били в Европа и си дават реална сметка, кое е важно за развитието на града и кое са само обещания, които са немерни.
Отново сме с Георги Костов по актуални теми от обществено-икономическия живот на град Варна. Потърсихме г-н Костов за коментар предвид започващата политическа кампания за местни избори и обещанията, които ще ни се предлагат политиците.
– Г-н Костов, какво, според Вас, е най – важното, което би следвало да предлагат политическите партии и кандидатите на нашето внимание през предстоящите местни избори ?
Първо нека да уточним. Съгласих се с това интервю и ще изразя свободното си мнение, защото със сигурност няма да участвам в предстоящите избори като кандидат за каквото и да е. Не по-малко важен е факта, че трябва да се изправим пред обективните реалности, за да не допускаме да бъдем заслепени.
Отговорът на вашият въпрос е следният: Най-важното, което следва да се предлага е реално как може да се подобри средата, живота и доходите на хората в град Варна от позицията, за която ще представлява даденият кандидат.
Основните фактори в това отношение са ресурси и време. Ние сме част от една общност и тази общност определя своите приоритети и когато при своите пътувания видим как живее тази общност искаме да сме като тях. Необходимо е да погледнем хоризонта, за да подобрим перспективите си.
Не казвам, че община Варна и общинският съвет не се справят добре. Там има прекрасни специалисти, но това не е достатъчно, докато хоризонтът е за текущите ремонти, прах и боклуци.
– Добре критикувате бъдещите участници в местната политика, какво бихте предложили Вие за да има хоризонт на действие? Защото както са казали хората, много е лесно да критикуваш от страни, но какво предлагате Вие?
Така поставен въпроса е изключително неудобен, защото аз не мога да предлагам. В качеството си на какъв ще предлагам? Единственото, което мога да направя е като експерт да кажа какво правят другите градове и какви са възможностите. Големите градове в Европа, и не само, се стремят към стратегии за „Умни градове“ и дигитална трансформация. Самата София има такъв план и се транформира вече успешно.
В най-общи линии концепцията е следната – Интелигентни решения, управлявани от центрове за дигитално градско управление.
Другото основно направление е подобряване на конкурентно-способността на водещите икономически сектори за конкретният конгломерат (града и зоните около него). За тази цел се създават икономически зони и други инструменти, които да задвижат реиндустриализацията. Факт е че не само изоставаме от Шумен и Пловдив, а още не сме тръгнали да ги настигаме. Варна не би следвало да е само туристически център, а и индустриален такъв и трябва да си върне заслужено славата.
– Какво отношение има това с обикновените хора и техните проблеми в квартала, в ежедневието им …?
Ето това е основният казус. Има много организации и граждани, които имат идеи и капацитет да генерират и реализират потенциала на морската ни столица, но фокусът е върху боклукът, прахът и асфалта, както казах по-рано. Подобрението на качеството на живот е свързано със създаването на възможности и реалзирането им.
Адмирации и за ИУ – Варна, които създадоха икономически инициативи и перспективи отвъд хоризонта. По този модел и други добри практики Варна има нужда от дигитална трансформация и европейска реиндустиализация.
Реализирането по етапи на добри практики и градски модели ще доведе до високо качество на живот, сигурност, предвидимост и възможности, които ни харесват в другите европейски градове, като Прага, Виена и др. За да ги намерим просто трябва да погледнем напред. Лично аз съм заявявал перд местните власти и политици, че е важно града да има индикативен (предварителен) план за финансиране с европейски проектите за града.
– Много оптимистично казано, но реалностите в града са различни и хората са обезверени, че може да има подобряване на живота им, гледат индивидуалната си полза при политическото представителство. Как може това да се впише във визията, която би следвало да имаме като конкурентен европейски град?
По мой анализ предстоящите местни избори ще бъдат изключително интересни.
За съвета, за 51 един места ще се борят над 25 фракции (с до 51 кандидати) с различни листи и евентуално кандидати за районни кметове.
За кмет на голяма община очаквам над 5-6 ярки личности на хора с доказан опит в обществото и още 3-4 кандидат кметове подсилващи листите за съветници.
Това по себе си очертава сериозна конкуренция и липса на предопределеност. В една голяма част кампанията не е само състезание на идеи, но е и надмощие на представителства.
В същото време голяма част от съгражданите ни са били в Европа и си дават реална сметка, кое е важно за развитието на града и кое са само обещания, които са немерни. Варненеца лесно не може да се излъже. Целият този процес ще наложи по-голяма воля и енергия за подобряване на качеството на живот с различни инструменти и разбирания във всички участници. Визията на конкурентен европейски град е тази, която всеки от нас има като модел и желание за мястото, в което иска да живее, а реалностите са – какво сме постигнали от това.
По интервюто работи Венета Николова
Биографична справка за Георги Костов
Скорошни предходни публикации за Варна:
Днес депутатите отново се събират в опит да изберат председател на 51-вото Народно събрание. Заседанието…
Бившият министър на културата проф. Велислав Минеков заяви, че в момента искат да направян нещо…
По думите на климатолога проф. Георги Рачев в сряда на места в страната се очакват…
На 15.11.2024 г. В периода 8:30 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на…
От НИМХ прогнозират, че днес времето по Черноморието ще бъде облачно. Очакват се и слаби…
Милена Соколова безспорно е един от най-интересните и открояващи се персонажи от третия сезон на…
Leave a Comment