НАП започва проверки по морските курорти срещу сивата икономика. Ще следят дали се раздават заплати в плик. От медия „Нова Варна“ напомняме, че внасянето на осигуровки на по-ниска от реалната заплата носи редица рискове за работниците.
За започналите интензивни проверки съобщиха от БНР.
Фискалните инспектори на НАП, съвместно с ИА „Главната инспекция по труда“ (ГИТ), започват проверки по морските ни курорти. Както всяка година, те проверяват дали всички работещи в заведения и търговски обекти имат сключен трудов договор, регистриран в приходната агенция, и осигуряват ли се служителите върху реалната си заплата или получават част от възнаграждението си в плик.
През летните месеци на миналата година фискалните инспектори установиха над 780 нарушения на данъчното и осигурителното законодателство, като голяма част от тях са свързани с укриване на данъци и осигурителни вноски, напомнят от НАП.
Сезонните работници по морските ни курорти са сред най-рисковите групи, които получават цялата или част от заплатата си „под масата“, без тези доходи да се декларират и върху тях да се внасят осигурителни вноски.
По тази причина те са и най-губещите от недекларирания труд, тъй като се лишават от редица осигурителни права, като обезщетенията за майчинство и безработица, пенсия и други, напомнят от НАП.
Те не могат да се възползват и от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата.
Работниците могат да пресметнат загубите си с помощта на калкулатора на сайта: www.zaplatavplik.bg, като въведат заплатата, на която се осигуряват и тази, която реално получават.
За да бъдат защитени трудови и осигурителни права на работниците по време на сезонната им работа, те трябва да имат сключен писмен трудов договор, който да е регистриран в приходната агенция.
Освен служителите, заплата в плик ощетява и бюджета, а оттам и важни за обществото сфери, като социалната, здравната, образователната и др.
Над 300 млн. лв. годишно е щетата за бюджета от заплата в плик. Преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., като през последните години се е стопила с около 100 млн. лв., вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори, напомнят от приходната агенция.
С цел превенция и противодействие на явлението „заплата в плик“, от НАП наблюдават най-рисковите сектори, като търговия на едро и дребно, строителство, хотелиерство и ресторантьорство, които са в своя пик на заетост през летния сезон.
По публикацията работи: Венета Николова
Утре ще бъде слънчево. Ще се появи запад-северозападен вятър, който в сутрешните часове бързо ще…
Стана ясно, че около 600 камери за скорост ще заработят през следващата година. Това каза…
Стана ясно, че бъдещето на паметника на Бузлуджа ще бъде решено днес на местен референдум…
В настоящата статия публикуваме списък с всички имени дни до края на месец ноември 2024…
Сигнал за сбиване е получен около 00.45 часа на 16 ноември. Това съобщиха за медия…
50-годишен мъж от заветското село Брестовене сигнализирал около 14 часа на 16 ноември, че е…
Leave a Comment