Категории: България

Повече от 5 500 ученици са преминали обучение по програмиране, осигурено от държавата

Реклама

През последните шест години над 5 500 ученици са преминали обучение по приложно програмиране и голяма част от тях вече са успешно реализирани на пазара на труда. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на церемонията по завършване на четвъртия випуск на Национална програма “Обучение за ИТ умения и кариера”. Той връчи грамоти на учениците с отличен успех от тазгодишното ѝ провеждане.

„През тази година са обучени 201 ученици, от които 192 са се дипломирали и са получили свидетелство за валидиране на професионална квалификация в областта на приложното програмиране“, съобщи проф. Цоков. По думите му отличниците от тях са 50 като те, заедно с обучителите си, получават грамоти за постигнатите резултати.

„Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ е практическо изражение на думата „партньорство“. Между институциите, бизнеса, академичните среди и училищата“, подчерта проф. Цоков. По думите му това е четвъртият випуск, който успешно се дипломира, а много от учениците, преминали през програмата, вече работят в ИТ компании или продължават обучението си в тази сфера. „Затова и държавата ще продължи да подкрепя тази инициатива”, обясни той и допълни, че досега по нея са инвестирани около 2 млн. лв.

Според него това са устойчиви инвестиции, които тепърва ще дават плодове.

“За мен тази програма показва, че още преди 6 г. са предвидени потребностите на образование 5.0. – да има обучение, насочено към овладяване на професии на бъдещето и което е предпоставка за изграждане на мрежи от партньорства”, допълни министърът. Той подчерта, че подобни успешни примери трябва да се използват и в други области и моделът им да се мултиплицира.

“Над 90% от завършилите по програмата се реализират успешно в ИТ сектора, а Пловдив се утвърждава като един от най-продуктивните центрове”, подчерта националният координатор по програмата проф. Ивайло Старибратов. Той обясни, че учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии.

Обученията се организират от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас, а се провеждат в над 40 изнесени центъра в различни населени места в училища и университети.

В преподаването се включват и специалисти от ИТ сектора и от висши училища, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците. Осъществяват се и стажове във фирми.

Програмата осигурява обучение по програмиране на ученици от Х, ХI и ХII клас. Те участват в програмата през свободното си време – през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите.

Желаещите могат да се регистрират онлайн до 9 септември .

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Ново гражданско движение поставя фокус върху президентска република като модел за стабилност и развитие

Днес пред обществеността беше представено ново гражданско движение, което има за цел да промени политическата…

преди 45 минути

Голяма водна авария във Варна. Никой не казва кога ще пуснат водата

Днес, 16.11.2024 г. поради предизвикана авария от частна фирма от 16 до отстраняване на аварията…

преди 6 часа

Кой празнува имен ден в неделя. И какво е забранено да се прави

Както е известно Рождественският пост вече започна, така че трябва да се опитате да не…

преди 6 часа

Вижте какъв църковен празник е в неделя

На 17 ноември църквата почита светеца и богослов Григорий Чудотворец. Ето какви са традициите, знаците…

преди 6 часа

Пламнаха старите складове на „Родопа“. Има силно задимяване

Стана ясно, че е получен сигнал за пожар в изоставени складове на бившия месокомбинат "Родопа"…

преди 6 часа

Тежка катастрофа между кола и камион край морето

Стана ясно, че тежка катастрофа е станала между камион и кола в Бургас. Инцидентът е…

преди 7 часа