Днес е Преображение Господне. Според традицията празникът се отбелязва в края на християнската църковна година. На този ден в Светата Литургия на православните храмове се прибавя специален Тропар (молитвено песнопение) със старославянското название „Начатки овощей“, а в Българската православна църква – „Освещаване на гроздето“.
Защото, ако в северните православни земи в началото на август има само ябълки, то в българските по-южни земи вече е откъсната първата чепка грозде. За първи път то се освещава в храма и се яде на празника Преображение Господне.
В малките градове и села на България все още са живи колоритните народни обичаи, свързани с Преображение Господне. Правят се панаири, разменят се животни и стоки. Някога момите и ергените се сговаряли за годежи и женитби. Според традиция от най-дълбока древност женитбите се правели през септември, за да се роди дете през юни и невястата да се захване за работа през усилния летен период.
Според българския народен календар на 6 август настъпва трайно преобразяване в природата. Слънцето обръща гръб на лятото и лице към зимата, щъркелите се събират на ята, преди да отлетят към топлите земи.
Въпреки примането в шенген ще се извършват проверки преди и след границите. Това стана ясно…
Днес, на 27 ноември българската православна църква отбелязва Успението на свети Теодосий Търновски. На празника…
Както е известно, работата около празнични дни и официални дни се заплаща двойно. Ако се…
Преподобният Теодосий е видна личност в духовния живот на българския народ през XIV век. Родом…
Товарен автомобил блъсна 17-годишно момиче на пешеходна пътека, съобщиха от полицията. Инцидентът е станал на…
На 27.11.2024 г. В периода 8:00 ч. до 16:30 ч. Поради оперативни превключвания на съоръженията…
Leave a Comment