Припомняме, че бурята изкопа съмнителни тръби, вливащи се в морето на плажове в Созопол и Китен. В мрежата плъзнаха снимки на тръбите. Ето какво написаха очевидците, заснели разкрилата се гледка след бурята:
„Това е плажът Атлиман в Китен. Едно закътано заливче, където не съм виждал червен флаг. В сърцето му се изливат отпадъчни води от прилежащите заведения и хотели. Вчерашното бедствие е изровило тръбите. Снимах и една рекичка в другия край на същия плаж. Кафявия цвят не ми се струва естествен. Лично аз, слагам край на почивките си по нашето Черноморие“.
„Харманите след бурята. Пороят е отнесъл част от пясъка и на негово място изникна тази купчина. Водата около камъните има подозрително кафеникав цвят придружен от зловонна миризма… Ето така се прикриват отводнителните канали и тръби на хотелите и заведенията по морето. Виновни сме си единствено и само ние, мили сънародници“.
„Аз горе-долу имам представа какво има там, защото служителите на РЗИ в Бургас участват в тези проверки. И винаги, когато има някакъв сигнал за нещо неясно, са на място. Засичали сме случаи на опити да се отвеждат канални води от малки заведения директно в морето. Слава богу не толкова често, особено последните години“, заяви в ефира на Nova News главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, във връзка с въпросните тръби.
За снимките на тръби, които се показаха под пясъка и опасението, че това е заустване на отходни води, той увери, че това е дъждовна вода.
„Аз съм много активен във Фейсбук. Следя всички публикации. Едно нещо ме учудва най-много – този невероятен хъс да се търси и да се намери не що, което да доказва колко е мръсно нашето Черноморие. Ето това не го приемам. Иначе винаги, когато има съмнение и някой забележи нещо, няма нищо лошо да пусне сигнал и да търси наистина. Тези тръби отвеждат дъждовна вода, така както се прави във всички населени места. Къде си мислят хората, че отиват дъждовните води? Някъде се изпаряват и потъват в земята? Не – отиват на най-ниското място и най-накрая се вливат в реки и в море, както е в случая. Естествено, че трябва да бъдат под пясъка, за да не пречат на плажната ивица“, посочи Кунчев.
„В момента не препоръчваме влизане в морето (близо до наводнените плажове по Южното Черноморие). Трябва да дадем седмица време на морето да се самоочисти. 48 или 3 дни след подобно наводнение не се вземат проби“. Това каза още главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев.
По публикацията работи: Пламена Сутева
Leave a Comment