Категории: Любопитно

Мононатриевият глутамат: Как действа на организма и в кои храни се съдържа?

Реклама

Мононатриевият глутамат е овкусител, който често се използва като добавка към много храни. Той представлява сол на глутаминова киселина и се съдържа в храни като чипс юфка, китайска храна, соев сос, гъби и пилешки бульон. Глутаматът подобрява вкуса и миризмата на тези храни и увеличава желанието ни да ги консумираме. 

Мононатриевият глутамат е често срещана хранителна добавка. Хората се оплакват, че ги боли глава, лицето може да се зачерви и да се подуе, сърдечният ритъм се ускорява и се появява гадене и слабост.

За съжаление при някои хора мононатриевият глутамат води до странични ефекти като болки в главата, зачервяване и подуване на лицето, ускоряване на сърдечния ритъм, гадене и слабост. Това важи най-вече за хората, които са чувствителни към глутамата, съобщава сайтът Здравето.

Глутаминовата киселина е един от най-разпространените невротрансмитери в мозъка. Невроните ни я освобождават, когато комуникират помежду си. Но големите количества глутаминова киселина не са полезни за мозъка.

Проучванията показват, че когато е в излишък, невроните започват да умират. Това не означава, че храните с глутамат могат потенциално да навредят на мозъка.

В крайна сметка глутаминовата киселина, консумирана с храната, не отива към него. Можем да ядем много храни с глутамат, но той няма да навлезе в централната нервна система, защото не може да премине кръвно-мозъчната бариера. Мозъкът сам формира този невротрансмитер в правилното количество.

Как прекомерната консумация на мононатриев глутамат уврежда здравето ни?

Мононатриевият глутамат, по-конкретно прекомерната му консумация, може да навреди на здравето. Той се съдържа в така наречената „нездравословна храна“ – в чипсове, крутони, разтворими супи.

Такава храна не съдържа фибри, витамини или хранителни вещества, от които се нуждаем. Всичко, което получаваме от нея, са калории и интензивен вкус, който стимулира желанието да се яде такава храна.

Мононатриевият глутамат в храната е свободен глутамат, който не е свързан с протеини. Той прониква в кръвта по-бързо, така че концентрацията му се увеличава драстично. Поради тези пикове чувствителните хора могат да се разболеят.

В същото време естественият хранителен глутамат, който се съдържа в доматите, гъбите или пилето, се свързва с протеините. Той навлиза в кръвообращението постепенно, без рязко нарастване. Друга опасност е съдържанието на натрий.

Излишъкът му повишава налягането, уврежда бъбреците, сърцето и кръвоносните съдове. Ето защо хората със сърдечносъдови заболявания трябва да избягват не само солени храни, но и всичко, което съдържа много натрий, включително мононатриев глутамат.

По публикацията работи: Пламена Сутева

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Спират тока във Варненско на всички тези адреси в първия работен ден

На 24.09.2024 г. В периода 8:00 ч. до 17:00 ч. Поради обезопасяване на съоръженията за…

преди един час

Силни думи на Румен Радев за Независимостта на България

Днес народът ни отбелязва делото на поколение, за което държавността и нейната независимост бяха висши…

преди един час

Какво ще бъде времето в първите дни на есента

В понеделник ще преобладава слънчево време. В сутрешните часове на места в котловините ще има…

преди един час

Без ток в този район на Варна точно в неделя

Поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на:…

преди 3 часа

Днес настъпва астрономическата есен

През тази година астрономическата есен ще настъпи на Деня на независимостта на 22 септември в…

преди 4 часа

Варна отбелязва 116 години от Независимостта на България(ПРОГРАМА)

Днес Варна отбелязва 116 години от Независимостта на България с тържествено честване, което ще де…

преди 4 часа