Когато се сменят сезоните е нормално да се получава нарушение на съня. Но както е добре известно добрият сън е от съществено значение за нашето здраве.
Недостатъчният сън може да доведе до умора, лошо настроение и намалена продуктивност през деня, както и здравословни проблеми – от сърдечно-съдови до психически, или дори отслабване на имунната система, предава Нова телевизия.
Ето пет съвета, които могат да помогнат да се наспим по-добре и да се събуждаме по-освежени:
1. Създайте рутинен график за сън: Опитайте се да лягате и ставате в едно и също време всеки ден, включително по време на уикенда. Това ще помогне на вашия организъм да се настрои на редовен цикъл на сън и ще ви помогне да се събуждате по-освежени.
2. Създайте спокойна и тиха атмосфера: Уверете се, че стаята ви е тиха, тъмна и прохладна. Използвайте затъмняващи завеси, шумоизолиращи устройства или меки маски за очи, ако е необходимо.
3. Регулирайте температурата – погрижете се в стаята да е леко по-хладно, тъй като организмът се отпуска по-добре като градусите са с един или два по-малко от обикновено. Причината е, че температурата на тялото ни също леко спада по време на сън, а ако в стаята е прекалено горещо, тогава резонно имаме проблеми със заспиването или чести среднощни събуждания.
3. Избягвайте стимулиращи вещества преди лягане – например избягвайте кофеин, никотин и алкохол няколко часа преди сън. Тези вещества могат да пречат на качеството на съня и да ви направят по-трудно заспиването.
4. Релаксирайте: Преди лягане, опитайте се да се релаксирате с помощта на техники като дълбоко дишане, йога или медитация. Това ще ви помогне да се успокоите и да се подготвите за по-добър сън.
5. Ограничете използването на електроника преди лягане: Светлината от телевизори, компютри и мобилни телефони може да наруши вашата способност да заспите. Опитайте се да изключите електрониката поне един час преди лягане и да се отпуснете с други дейности като четене на книга или слушане на успокояваща музика.
Утре е голям празник. Това е Андреевден. Важен елемент за празничната трапеза на празника е…
Стана ясно, че е починала писателката Румяна Чолакова. Тя бе синолог, писател, преводач и дългогодишен…
Най-тежката мярка за неотклонение “задържане под стража” наложи Районен съд - Варна на 33-годишен мъж,…
В народните представи от Андреевден денят започва да наедрява колкото зърно (просено, царевично, ечемично). Това…
Днес, 29 ноември 2024 г. вилнеят магнитни бури. По данни на Meteoagent те ще бъдат…
Както е известно тази нощ е различна, вълшебна за всички, които вярват в старите народни…
Leave a Comment