Категории: България

Местим часовниците: Кога се връщаме към астрономическото време

Реклама

Както е известно, на 28 срещу 29 октомври, в последната неделя на месеца, точно в 04:00 ч. ще трябва да върнем стрелките на часовника си с 1 час назад и съответно се връщаме към астрономическото време.

Иначе казано от 04:00 ч. ще стане 03:00 ч., ще спим с 1 час повече, сутрин ще е от по-рано светло, вечер ще се стъмва бързо.

Местенето на стрелките в Европа е въведено през 1976 г. по искане на Франция. Във Великобритания обаче се прилага от 1908 г. В България тази практика е въведена през 1979 г. С постановление от 1997 година лятното часово време влиза в сила от 03:00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.

Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официално прилаганото време се измества обикновено с 1 час по-напред от астрономическото време и остава в сила до последната неделя на октомври в съответната календарна година.

Започналата преди няколко години инициатива на предишното председателство на ЕК за отмяна на местенето на стрелките на часовниците така и не доведе до краен резултат, тъй като изборът дали остават на зимно, или на лятно часово време трябваше да направи всяка държава сама за себе си. В крайна сметка така и не се стигна до такива решения на национално ниво и отмяната на въртенето на стрелките бе отложена за неопределено време.

Според експертите организмът на човека е доста адаптивен и смяната на времето с един час по принцип не би трябвало да е толкова стресова. Необходими са ни от 5-7 до около 10 дни, през които да успеем да свикнем със смяната на часа.

Хората, които са по-чувствителни към слънчева светлина, промяна в атмосферното налягане, смяна на времето, се сблъскват с нарушение на съня – по-трудно се събуждат сутрин, по-трудно заспиват, това се отразява и на психиката. Нарушение на съня води до нервност, раздразнителност, слаба концентрация и трудоспобност, понижено настроение.

Смяната на часовото време по-скоро не води до обостряне на хронични заболявания, но може да бъде намалена жизнеността на организма за известно време, докато той свикне.

Здравословно хранене, хидратация, добър и пълноценен сън, физическа активност и по възможност повече време на слънце ще ни помогнат да се справим по-лесно със смяната на часа.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Има ли ръст на случаите на грип и други респираторни заболявания у нас?

Според Центъра по заразни и паразитни болести (ЦЗПБ) се наблюдава ръст на случаите на грип…

преди 9 секунди

Украйна: Контролираме 800 кв. км в руската област Курск

Армията на Украйна контролира 800 кв. км от руския граничен регион Курск, съобщи източник от…

преди 7 минути

Сигнал от читател: Куче е паднало в канала до Зоологическата градина във Варна

Читател на медия "Нова Варна" сигнализира, че е забелязал куче, паднало в канала до Зоологическата…

преди 31 минути

РЗИ-Варна съобщи за 519 регистрирани случая на ОРЗ за седмица

От РЗИ-Варна предоставиха за медия "Нова Варна" седмична информация. От нея става ясно, че за…

преди 51 минути

Ново проучване: 30 млн. души може да загинат от жестока смърт до 2100 г.

Ужасяващо ново проучване прогнозира точно колко хора ще умрат от изменението на климата до 2100…

преди един час

Ружа Игнатова живее в Кейптаун, според южноафриканско издание

Ружа Игнатова е в неизвестност от края на 2017 г. Тя е разследвана в редица…

преди един час